02.02.2021

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile Kente Dair

Röportaj: Emrehan Furkan Düzgiden

Tekirdağ’da doğup büyüyen ve iki dönemdir Tekirdağ Belediye Başkanı seçilen Kadir Albayrak ile şehre ilişkin projelerini ve şehrin stratejik konumunu nasıl değerlendirdiklerini sorduk.

Tüm dünyada şehirler gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesinin tahminlerine göre 2050 yılında 6,5 milyar insan şehirlerde yaşayacak. Bugün yaşanılan sorunları çözmek bir yana ortaklıklar gerçekleştirmek ve gelecek için planlar yapmak yerel yöneticilerin sorumluluğu haline geldi. Bu sayıda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a şehre dair hayallerini ve karşılaştığı sorunlarla nasıl mücadele ettiğini sorduk. İşbirliğinin önemi kendisinden dinledik.

Bildiğiniz üzere kentin dinamiklerini, beklenti ve ihtiyaçlarını hem bilimsel hem de geleneksel yöntemlerle inceleyerek projeleri gerçekleştirmek önemli. Geleceğe dair ne tür projeleriniz var ve Tekirdağ şehrini gelecekte hangi konumda görüyorsunuz?

Geride bıraktığımız altı buçuk yıl içerisinde altyapıdan üstyapıya, ulaşımdan yeşil alanlara, kültür-sanattan eğitime, spordan sağlığa kadar çok geniş bir yelpazede Tekirdağ’ın bugününe ve geleceğine yön veren pek çok önemli projeyi hayata geçirdik. Kazanmış olduğumuz deneyimle hizmet kalitemizi her geçen gün daha da yükseltiyoruz. Vatandaş memnuniyetini esas alarak oluşturduğumuz kurumsal yönetim anlayışımızla Tekirdağ’da ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de coğrafi ve stratejik konumumuzun sunmuş olduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendireceğiz. Vizyonumuz, Tekirdağ’ımızı güçlü sanayisi, tarım ve hayvancılığı, lojistik yatırımları, turizmi ve üniversitesi ile çevreye duyarlı, kentleşmesini tamamlamış, yaşanabilir, güvenli ve mutlu bir kent haline getirmektir.

Tekirdağ doğal kaynaklar açısından kömür, gaz ve yer altı su rezervi bakımından tercih edilen aynı zamanda da finans merkezi olan İstanbul’a yakınlığı sebebiyle yatırımcılar için de önemli bir şehir. Tekirdağ’a dair ne tür hayalleriniz var?

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan önemli bir coğrafi konumda bulunan Tekirdağ, tarih boyunca önemli göç ve ticaret yolları üzerinde yer almıştır. Yeraltı kaynakları Tekirdağ ve bölgemiz için önemli birer değerdir. İstanbul’a yakınlığı Tekirdağ’a ekonomi, ticaret, sanayileşme, ulaşım ve lojistik yatırımlar alanında zengin fırsatlar sunmaktadır. Fakat bunların da ötesinde Tekirdağ, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı durumundadır. Pek çok dünya markasının büyük üretim tesisleri Tekirdağ’da bulunuyor. 150 binden fazla vatandaşımız sanayi sektöründe istihdam ediliyor. Kentimiz en fazla vergi ödeyen iller arasında ilk 10’da yer almaktadır. Bununla beraber Türkiye ortalamasının çok üzerinde verimliliği olan arazilere sahibiz. Tekirdağ’ın yüz ölçümünün yüzde 63’ünde tarım yapılabilmektedir. Dolayısıyla kentimiz tarım ve hayvancılığın önde gelen merkezleri arasındayız. Türkiye’de iki denize kıyısı olan altı vilayetten biriyiz. Ülkemizin en büyük limanlarından birine ve İstanbul havaalanlarının alternatifi konumunda olan Çorlu Atatürk Havaalanına sahibiz. Tekirdağ sanayi tesisleri, tarım ve hayvancılığı, gelişmiş ulaşım ağı, lojistik yatırımları ve ticaret merkezleri ile yatırımcılar için her zaman cazip ve bol kazanç getiren bir yer olmuştur. Tüm bu imkânlar sayesinde kentimiz daha da gelişecektir. İnanıyorum ki, Tekirdağ yakın bir gelecekte Türkiye’nin parlayan yıldızı haline gelecektir.

COVID-19 dönemi tüm belediyeler için hem bir imtihan hem de kabiliyetlerini geliştirme fırsatı oldu. Özellikle de vakaların çokça görüldüğü İstanbul’a yakın olması sebebiyle kısa süreli tatilcilerin uğrak noktası olan Tekirdağ pandemiyle nasıl mücadele etti?

Salgının tüm dünyada yayılım göstereceğini öngörerek COVID-19 vakaları henüz Türkiye’de görülmeden çalışmalarımızı başlattık. Sağlık Bakanlığı tarafından ilk vakanın açıklandığı tarihten itibaren ise Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak tüm imkânlarımızı seferber ettik. Salgınla mücadele çalışmalarımızı üç başlık altında yürüttük. Bunlar; salgının yayılmasını önlemeye yönelik faaliyetler, sosyal belediyecilik hizmetleri ve diğer kurumlarla işbirliğini sağlamaya yönelik organizasyonlardır. Salgının yayılmasının önüne geçmek amacıyla tüm kamusal alanlarda dezenfeksiyon uygulamaları gerçekleştirdik. Vatandaşlarımıza milyonlarca adet maske dağıttık. Kentimizin dört bir yanına COVID-19 bilgilendirme afişleri astık ve broşürler dağıttık. İhtiyaç sahibi ve karantinaya alınan vatandaşlarımıza gıda yardımında bulunduk. Kurumumuzun kiracısı durumunda bulunan esnaflarımızın kira borçlarını erteledik. Salgın döneminde kazanç kaybına uğrayan minibüsçü esnafımıza nakdi yardımda bulunduk. Sağlık çalışanlarımız için toplu ulaşım ve otopark hizmetlerimizi ücretsiz hale getirdik. Toplumsal dayanışmayı güçlendirmek için askıda fatura uygulamamızı başlattık. Ayrıca Tekirdağ Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve ilçe belediyelerimiz başta olmak üzere tüm resmi kurumlarımızla iş birliği içerisinde salgına karşı etkin bir şekilde mücadele ettik.

Türkiye’nin en tecrübeli belediye başkanlarından birisiniz. Tecrübenizi ön planda bulundurarak belediyeler arası işbirliğinin ve birlikte çalışmanın önemini bize anlatabilir misiniz?

Gelişen dünyada bilgi en önemli sermayedir. Halkımıza daha iyi hizmet edebilmek için ülkemizde ve dünyadaki teknolojik gelişmeleri ve yeni uygulamaları yakından takip ediyoruz. Bununla beraber ülkemizdeki diğer belediyelerle iş birliği içerisinde hareket ediyoruz. Diğer büyükşehir belediyelerimizin başarılı projelerini ilgiyle takip ediyor ve aynı şekilde iş birliği içerisinde olduğumuz belediyelerle bilgi ve deneyim paylaşımında bulunuyoruz. Bu anlamda Türkiye Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği ve Trakya Belediyeler Birliği önemli birer platformdur. Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Altın Karınca Ödülleri’ni, başarılı çalışmaların teşvik edilmesi ve örnek haline getirilmesi anlamında son derece yararlı buluyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin projelerinin de bu yarışmada ödüllere layık olması bizleri mutlu etmiş ve gururlandırmıştır. Marmara Belediyeler Birliği düzenlediği eğitim programları ile personelimizin yetkinliklerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Öte yandan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Trakya Belediyeler Birliği’ne ev sahipliği yapıyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevimin yanı sıra Trakya Belediyeler Birliği Başkanlığı görevini de yürütüyorum. Trakya Bölgemizdeki diğer belediyeler ile birlikte ortak çalışmalara imza atıyoruz.

Marmara Bölgesi’nin sanayi ve tarım konusunda önemli şehirlerinden olan Tekirdağ olarak çevre alanında ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Kaynakları verimli kullanmak adına çiftçileri yeni teknolojiler konusunda destekliyor musunuz? Marmara Denizi için yaptığınız ne tür çalışmalar var?

Kentimizdeki sanayi yatırımlarını destekliyoruz. Yeni yatırımların yapılmasını sağlamak adına Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odamız ile iş birliği içerisinde çalışmalar yaptık. Tarım ve hayvancılık alanında üretimi arttırmak amacıyla çiftçilerimize ve besicilerimize en büyük desteği veren büyükşehir belediyesiyiz. Türkiye’nin en büyük mera ıslahı projesini hayata geçirdik. Süleymanpaşa Sebze ve Meyve Halimizi kentimize kazandırdık. Büyüklük ve kapasite bakımından Trakya’nın en büyük Türkiye’nin ikinci büyük tesisi olan Malkara Çavuşköy Et Kombinamızı hizmete sunduk. Kırsal Kalkınmayı Destekleme projemizle tarım ve hayvancılık faaliyetlerini daha cazip bir sektör haline getirdik. Süleymanpaşa Batı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz başta olmak üzere yeni arıtma tesisleri inşa ederek ve mevcut arıtma tesislerini modernize ederek denizlerimizde evsel atıksulardan kaynaklanan kirliliği büyük ölçüde azalttık. Bu sayede kıyılarımızda uzun yıllardır görülmeyen balık ve deniz canlısı türleri görülmeye başlandı. Balıkçılık faaliyetlerini de destekliyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak yakın bir zamanda büyük ve modern Süleymanpaşa Su Ürünleri Halimizi hizmete sunacağız. Kentimizin ihtiyaçlarını gözeterek büyük ailemiz olarak gördüğümüz Tekirdağ halkına her alanda en iyi hizmeti verme ilkesiyle çalışmaya devam edeceğiz.

*Bu yazı, Kent dergisinin Ocak-Mart 2021 tarihli dördüncü sayısında yayımlanmıştır.

*Derginin tamamını okumak için tıklayınız.