15.06.2023

Dünya Büyükşehirler Günü Bu Yıl MBB Ev Sahipliğinde Düzenlenecek

Metropolis ve UN-Habitat iş birliğinde kutlanan Dünya Büyükşehirler Günü bu yıl Marmara Urban Forum (MARUF23) kapsamında İstanbul’da Marmara Belediyeler Birliği ev sahipliğinde kutlanacak. Brüksel'de düzenlenen Metropolis World Congress'te ilan edilen ev sahipliği, Türkiye yerel yönetim tecrübesinin dünyaya aktarılması için bir fırsat sunacak.

7 Ekim Dünya Büyükşehirler Günü (World Metropolitan Day), Metropolis ve Birleşmiş Milletler-Habitat (UN-Habitat) tarafından 1985'ten beri daha adil ve refah seviyesi yüksek metropoller inşa etmek için yürütülen küresel bir kampanyadır. Dünya Büyükşehirler Günü, metropol ölçeğinde yönetimin önemine ilişkin küresel tartışmaların yapılması için zemin hazırlamaktadır. Bugün UN-Habitat ve Metropolis her seviyeden yönetim mekanizmasını metropol vizyonunu benimsemeye ve şehirlerin, sınırlarının ötesinde bile insanların yaşam kalitesini garanti eden ve teşvik eden yerler olmasını sağlamak için güçlerini birleştirmeye davet etmektedir.

Bu yılın teması, doğaya dayalı çözümlerin kentsel alanların dayanıklılığını, kapsayıcılığını ve yaşanabilirliğini nasıl artırabileceğini vurgulamak için "Metropollerde Doğanın Gücü" olarak ilan edildi. Her türlü uzman, yönetici ve hükümet, özel sektör, akademi, sivil toplum, uluslararası örgüt, şehir ağından paydaşlar hem çevrimiçi hem yüz yüze atölye, panel, proje, politika üretimi, masterclass gibi çeşitli etkinlikler düzenleyerek Dünya Büyükşehirler Günü'ne katılabilir.

Marmara Urban Forum (MARUF), Türkiye’nin ilk ulusal kent forumudur. Marmara Belediyeler Birliği tarafından uluslararası düzeyde iki yılda bir düzenlenen MARUF, 2023 yılında 4-7 Ekim tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecektir. 

Bu yılın teması hakkında detaylı bilgi için: https://www.metropolis.org/news/marmara-municipalities-union-set-host-world-metropolitan-day-2023-istanbul 

Marmara Urban Forum web sitesi: https://www.marmaraurbanforum.org/

1/6