20.12.2018

Akıllı Şehirlerin Geleceği Bu Zirve’de Konuşuldu

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi, MBB ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla 19-20 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Programın ilk gününde konuşmacılar akıllı şehir kavramıyla ilgili vizyonu aktarırken, ikinci gününde de alanında uzman isimlerle tematik konularda kapalı grup çalıştaylar gerçekleştirildi.

Bu yıl beşincisi düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nin açılış konuşması Marmara Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tarafından gerçekleştirildi. Şehir yönetiminde siber güvenlik ve kişisel verilerin korunması hususlarının altını çizen Mevlüt Uysal, ulaşım sistemlerinde kamera uygulamaları, sinyalizasyon sistemleri, İstanbul Kart uygulaması ve akıllı şehir teknolojileri ile bu sistemlerin sürdürülebilirliği üzerinde durdu. Başkan Uysal, “Türkiye’nin sanayileşme ve belediyecilik açısından en gelişmiş bölgesi Marmara'dır. Bu bölgedeki belediyelerin, akıllı belediyecilik noktasında ortaya koyacakları vizyon ve stratejiler, diğer bölgelerdeki belediyelere örnek olması açısından önemli.” dedi.

Zirvenin keynote konuşmasını yapan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “İnternetin hayatımıza girmesinin üzerinden 30 yıl geçti ve Türkiye nüfusunun yarısı 30 yaşının altında. Yapay zeka, kripto paralar ve blockchain gibi uygulamalardan bahsettiğimiz dönem içerisinde savrulmanın önüne geçmeliyiz. Dünyanın her yerinde bilgi var. Biz bilgiyi kendi içimizde aradığımız zaman bilgiye ulaşabiliriz. Alışkanlıklarımızı değiştiren bozguncu yenilikler var. Dünya haber alma ve bilgiye gitme alışkanlıklarını değiştirdi. Telefonlarımızın arama fonksiyonu 5. sıraya düştü. Masalarımızın üzerindeki her şey artık telefonlarımızın içinde. Bozguncu yenilikler hesap edilebilse zaten yenilik olmazdı. 5 yıl öncesini düşündüğümüzde bugün geldiğimiz yeri tahmin edemezdik. Dünya fütüristlerin tahminlerinin çok ötesine geçti. Kendi zenginliklerimizi bugünün koşullarıyla birleştirmek, ileriye gitmek yolunda önemli bir adım. Her teknoloji kendi yöneticisi kadar akıllı. Veri için yeni petrol deniyor. Bu petrol doğru şekilde kullanıldığında bilgi haline gelir. Teknoloji ancak yardım edebilir. Bilginin paylaştıkça yükseldiğine, doğru bilginin elimizin altında olduğuna ve ancak emin ellerde ehil hale geleceğine inanıyoruz.” dedi.

"2050'de 52 Milyar Dolarlık Yatırım Yapay Zeka için Olacak"
Zirvenin ilk oturumu Dijital Dönüşüm Çağında Akıllı Şehir Kurmak, Radiant Danışmanlık Teknoloji Danışmanı Emre Kanaat’ın moderatörlüğünde Microsoft Kamu Sektörü ve Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdem Erkul’un sunumuyla başladı. Erdem Erkul “Yapay zekanın dijital dönüşüm alanında payı %40’larda. 2050 yılında yapılacak harcamaların 52 milyar dolarlık kısmı yapay zeka ile ilgili olacak. 2050 yılına gelindiğinde 6.5 milyar insan şehirlerde yaşayacak ve bu insanların %60’ı akıllı teknolojilerden yararlanacak. 6.5 milyar insana akıllı çözümler bulunması gerekiyor." sözleriyle yapay zekaya yatırımlarını özetledi.

Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Okan Erhan Oflaz, Fatih Belediyesinin akıllı şehir uygulamalarına değindi. Okan Erhan Oflaz “Avrupa Parlamentosu tarafından belirlenen kriterlere göre akıllı yönetim, akıllı insan, akıllı yaşam, akıllı ekonomi, akıllı ulaşım ve akıllı çevre uygulamalarından bir veya birkaçını barındırabiliyorsanız akıllı şehir olabiliyorsunuz.”  şeklinde konuştu.

"Belediyeler, Akıllı Şehir 2.0 Teknolojileri için Yeni Bir Döneme Giriyor"
Akıllı Şehir 2.0 teknolojileri hakkında güncel bilgileri ve yapılan çalışmaları aktaran Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucusu Berrin Benli konuşmasında “Akıllı Şehir 1.0 modelinden Akıllı Şehir 2.0 modeline geçildi. Akıllı Şehir 2.0 modelinde yerel yönetimlerin sahiplendiği ve teknolojinin araç olarak hizmetlerde kullanıldığı yeni bir sürüme geçiliyor. Akıllı şehir 3.0 kapsamında yerel halk ile birlikte interaktif oluşumlardan bahsediyoruz. Bugünlerde Akıllı Şehir 4.0’dan bahsediyoruz. Gelecekte 2.0 ve 3.0’ın harmanlanmış halini göreceğiz. Artık dünyada ülkeler değil şehirler hatta destinasyonlar yarışıyor. Bu destinasyonları teknoloji ile nasıl daha çekici hale getirebileceğimiz üzerinde durulmalı. Bir şehrin akıllı şehir olabilmesi için tüm paydaşlarının bir araya gelmesi gerekir.” dedi.

İnovasyon ve teknolojinin şehir hayatında kullanılabileceği alanlardan bahseden Samsung JDM İş Geliştirme ve İş Ortaklıkları Avrupa Sorumlusu Yankı Yalçın, “Önce nesneleri akıllandırmaya başladık, sonra onları internete bağladık ve veriler topladık. Fakat o veriyi anlamlandırmak ve bilgiye dönüştürmek önemli.” şeklinde konuştu.
Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Öğretim Üyesi Ahmet Onur Durahim, yapay zeka ve büyük veri kavramlarını anlattı. Ahmet Onur Durahim “Yapay zekayı anlamak için öncelikle zekayı anlamak lazım. Zeka bir amaç ve hedef doğrultusunda o hedefi yerine getirme yeteneği. Bunu başarırken en önemli nokta adaptasyonun sağlanabilmesi. Yapay zekada en önemli nokta ise adapte edilen sistemlerin geliştirilmesi.” diyerek yapay zekanın önemine değindi.

"Dubai, Devlet Hizmetleri için Blockchain'i Kullanılıyor"
İlk oturumun son konuşmacısı Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı İsmail Hakkı Polat, “Kişiler arası aracısız işlem yapabilme özelliği, blockchain kavramının temel prensiplerinden biri. Bunu yaparken kayıtların erişilebilirliği ve gizliliği önemli. En önemli şey güvenlik. Akıllı şehir kavramının amaçları ile blokchain kavramının amaçları birleştirildiğinde, işleri merkezileştiren, finans sektöründe bankalar, noterler ve kamu dairelerinin iş yükleri de azaltılmış oluyor. Birçok noktadan gelen verinin yapay zekayla birleştirilmesi daha gayri merkezi bir sistemi beraberinde getiriyor. Süper merkezi sistemlerde hacklenme olayları olabiliyor. Bunun da önüne geçilmiş oluyor. Dubai, katılımcı kentlilikle ilgili olarak kendilerini Blockchain kent ilan etti ve ‘happy meter’ (mutluluk ölçer) uygulaması ile devlet dairelerinden alınan hizmetlerle ilgili geribildirim alıyor. Muhasebe kayıtlarının blockchain üzerinden yapılması hesap verilebilirliği de kolaylaştırıyor. Katılımcılığı artırıcı bir uygulama ve ödül mekanizması da bu yolla tesis edilebilir.” dedi.

Zirvenin Şehir Yönetiminde Siber Güvenlik ve Güncel Yaklaşımlar başlıklı 2. oturumunun keynote konuşması Alibaba Cloud/TradeFive Yönetim Kurulu Üyesi & CEO’su Orkan Aytulun tarafından gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Görevlisi Mehmet Demir’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen 2. oturumda Boğaziçi Üniversitesi BUSİBER Yöneticisi Bilgin Metin, TÜBİTAK BİLGEM Siber Enstitü Müdürü Mustafa Dayıoğlu, Yönetim Sistemleri Danışmanı Zühtü Kayalı, BTK Bilişim Uzmanı Onur Aktaş, , Beyaz Net Genel Müdürü Mehmet Fatih Zeyveli ve Küçükçekmece Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Çağdaş Mersinlioğlu yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Aslı Deniz Helvacıoğlu moderatörlüğünde başlayan 3. oturumda ise kişisel verilerin yönetiminde sorumluluklar ve riskler konusu Bağcılar Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Cüneyt Yılmaz, Eralp Danışmanlık ve Başkent Üniversitesi Misafir Öğr. Gör. Özgür Eralp, Digisecure Genel Müdürü İbrahim Saruhan, Kişisel Verileri Koruma Kurulu Uzmanı Cennet Alas Şekerbay ve E-Yönetişim ve E-Devlet Kıdemli Uzmanı Mustafa Afyonluoğlu tarafından ele alındı.

Yerli ve Milli Çözümler Konuşuldu
Zirvenin Şehir için Yerli ve Milli Çözümler başlıklı son oturumunda ise keynote konuşması Türk Elektronik Para A.Ş Genel Müdürü Serkan Aziz Oral tarafından gerçekleştirildi. Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetimi Koordinatörü A. Cihat Kahraman moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Altepe, Pendik Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Üstün Murat Yıldız, Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Aslı Deniz Helvacıoğlu, Yörenet Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kalyoncu ve Profelis Bilişim-GIBUX Projesi Yöneticisi Türker Gülüm yer aldı.

Geleceğin şehirlerinin nasıl olması gerektiğinden yapay zekaya, nesnelerin interneti ve bulut teknolojilerinden siber güvenliğe, yerli ve milli inovasyondan blok zincir teknolojisine akıllı şehirleri şekillendiren unsurları gündemine alarak katılımcılara gerçekçi bir gelecek senaryosu çizen ABZ’nin ikinci gününde yerel yönetimler, akademi, STK’lar ve özel sektörden konularında uzman kişilerin katıldığı “Belediyelerde Milli Yazılım, Milli Donanım Göç Stratejileri / Sorunlar ve Çözümler”, “Akıllı Şehir Eylem Planları Nasıl Olmalı?” ve “Belediyecilikte Blok Zincir Teknolojisinin Kullanımına Dair Stratejik Yaklaşımlar” çalıştayları düzenlendi. Çalıştaylarda çıkan sonuçlar raporlaştırılmak üzere kayıt altına alındı.

Diğer İçerikler Haberler