01.02.2023

Sokak Dönüştürme Prova Uygulama Destek Programına Başvurular Uzatıldı

Marmara Belediyeler Birliği, Superpool ve Global Designing Cities Initiative iş birliğinde, kent sokaklarını çocuklar ve bakım verenleri için yaşanabilir, yaya ve çocuk dostu kamusal mekânlara dönüştürme amacıyla ikinci kez “Sokak Dönüştürme Prova Uygulama Destek Programı” başlatılmıştır. Başvuru yapmak ve gerekli belgeleri iletmek için son tarih 1 Mart 2023 olarak güncellenmiştir.

Marmara Belediyeler Birliği, Superpool ve Global Designing Cities Initiative (Global Kent Tasarımı İnisiyatifi) iş birliğinde, kent sokaklarını çocuklar ve bakım verenleri için yaşanabilir, yaya ve çocuk dostu kamusal mekânlara dönüştürme amacıyla ikinci kez “Sokak Dönüştürme Prova Uygulama Destek Programı” başlatılmıştır. Program, motorlu araç hakimiyetindeki sokakları, yaya ve özellikle de çocuk kullanımını önceliklendiren kamusal mekânlara dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Hedeflenen dönüşümün belediyelerin kendi imkanları dahilinde ve farklı paydaşların katılımını sağlayacak şekilde gerçekleşmesi önemsenmektedir.

Kimler Başvurabilir?

Destek programına yalnızca MBB üyesi belediyeler başvurabilir. 

Hangi Tür Projelerle Başvuru Yapılabilir?

Destek programı, kent mekânını, motorlu araç odaklı kentsel tasarım anlayışlarının ötesine geçerek çocuk ve yayayı merkeze alan bir yaklaşımla tasarlamayı; sokakları çocuklar için güvenli, sağlıklı ve kapsayıcı kılma yolunda adımlar atmayı ve belediyelerin prova uygulama süreçleri konusundaki kapasitelerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla, kent mekanının çocuk kullanımı ve çocuk güvenliği perspektifinde yapılandırılmasına odaklanan ve prova uygulama bakış açısıyla oluşturulan başvurular değerlendirilmeye alınacaktır.

Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Linkte yer alan başvuru formu doldurularak başvuru için gerekli diğer belgeler ile birlikte 1 Mart 2023 Pazar günü saat 18:00’a kadar [email protected] e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Neler Yapmıştık?

İlk "Prova Proje Destek Çağrısı" kapsamında Gebze Belediyesi ve Malkara Belediyesinde araçların hakimiyetindeki sokakları çocukları gözeterek iyileştirmeyi hedefleyen iki prova uygulama gerçekleştirildi.

Sistematik biçimde devam eden çalışmalarda toplanan veriler ışığında dönüşen sokakların hikayesini buradan okuyabilirsiniz.