11.04.2017

Ladder Projesi İtalya’da Başladı

Yerel Demokrasi Ajansları Birliği (ALDA) liderliğinde yürütülen ve Marmara Belediyeler Birliği’nin iştirakçi ortak olduğu “LADDER” isimli projenin Başlangıç ve Yönetim Kurulu toplantıları İtalya’nın Modena şehrinde düzenlendi. 26 ortak ve 20 iştirakçi kurumun temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantılarda Birliği Genel Sekreter M. Cemil Arslan temsil etti.

Avrupa Komisyonu’nun “Kalkınmada Devlet Dışı Aktörler ve Yerel Yönetimler Hibe Programı” kapsamında Marmara Belediyeler Birliği’nin iştirakçi ortak olduğu ve Yerel Demokrasi Ajansları Birliği (ALDA) liderliğinde yürütülen “LADDER” projesi İtalya’nın Modena şehrinde start aldı. ALDA liderliğinde Avrupa Birliği ve komşu bölgelerinden ortakların ve iştirakçilerin yer aldığı konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek 3 yıllık projenin ilk etkinliği, İtalya’nın geleneksel kitap festivali BukFestival ile eş zamanlı olarak İtalya’nın Modena şehrinde düzenlendi.

Projenin açılış töreninde konuşan ALDA Başkan Yardımcısı Alessandro Perelli, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle projenin resmen başladığını ve Modena’daki ilk etkinliğin geniş bir katılımla gerçekleştiğini söyledi. Proje ortaklarının ve iştirakçilerinin temsilcilerine katılımlarından ötürü teşekkür eden Perelli konuşmasında; LADDER projesi ile AB’de kalkınma konularında halkın bilincinin artırılması, kalkınma eğitiminin teşvik edilmesi, yoksullukla mücadele ve gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında adil ilişkiler için daha fazla desteğin harekete geçirilmesi, gelişmekte olan ülkelerin ve halklarının karşılaştıkları zorluklara karşı gösterdikleri davranışlarının değiştirilmesine yönelik destekleyici faaliyetlerin amaçlandığını ifade etti. Program sadece yerel yönetimlerin değil, sivil toplum kuruluşlarının da etkin bir şekilde yer almasını içermektedir.

Ardından proje ekibinin katılımıyla yönetim kurulu toplantısı ALDA Genel Sekreteri Antonella Valmorbida’nın moderatörlüğünde düzenlendi. Toplantıda proje faaliyet planı, stratejik hedefleri ve uygulanmasına ilişkin hususlar görüşüldü.