12.01.2022

11. Dünya Kent Forumu Kayıtları Başladı

UN-Habitat tarafından on birincisi düzenlenecek olan Dünya Kent Forumu (World Urban Forum-WUF) 26-30 Haziran 2022 tarihlerinde Polonya’nın Katoviçe şehrinde gerçekleştirilecek. Online katılım imkanı da olan WUF11 için kayıtlar başladı.

İlk kez Doğu Avrupa’dan bir şehrin ev sahipliği yapacağı WUF’un bu yılki teması “Daha İyi Bir Kentsel Gelecek için Şehirlerimizi Dönüştürmek” (Transforming our Cities for a Better Urban Future) olacak. Forum, Polonya Kalkınma Fonları ve Bölgesel Politika Bakanlığı ile Katoviçe Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek. Yerel, bölgesel ve merkezi yönetim temsilcileri, akademisyenler, özel sektör temsilcileri, kanaat önderleri, uzmanlar ve şehir plancılarının bir araya geleceği WUF11’de kentlerin geleceğiyle ilgili mevcut yaklaşımlar, zorluklar ve fırsatlarla birlikte gelecekte yaşanabilecek salgınlar ve diğer şoklar karşısında kentlerin nasıl daha hazırlıklı olabileceği konusunda bilgi ve deneyim paylaşımı yapılacak.

WUF11 kapsamında diyalog oturumları, yuvarlak masa toplantıları, basın toplantıları, eğitim etkinlikleri, networking etkinlikleri, özel oturumlar, yan etkinlikler, Şehirlerden Sesler, SKA Uygulamaları, Kent Kütüphanesi gibi pek çok farklı türde etkinlik düzenlenecek. Dünyanın dört bir yanından binlerce katılımcı ve yüzlerce konuşmacıya ev sahipliği yapacak foruma şehirlerin ve toplulukların karşılaştıkları sorunlara inovatif ve sürdürülebilir çözümler sunabilmek için uluslararası kent fuarı da eşlik edecek.

Dünya Kent Forumu Hakkında

Dünya Kent Forumu (WUF) Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli meselelerden biri olan hızlı kentleşme ve kentleşmenin topluluklar, şehirler, ekonomiler, iklim değişikliği ve politikalar üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla 2001 yılında oluşturuldu. İlki 2002 yılında Nairobi’de gerçekleştirilen WUF, sürdürülebilir kentleşme konusunda farkındalığı artırmak, sürdürülebilir kentsel kalkınma üzerine ortak bilgi oluşturmak, uygulama ve politikaları kapsayıcı hale getirmek ve farklı paydaşlar arasında koordinasyon ve işbirliğini artırıcı sürdürülebilir kentleşme uygulamalarını yaygınlaştırmak üzere Birleşmiş Milletler tarafından iki yılda bir dünyanın farklı bir şehrinde düzenleniyor. 8-13 Şubat 2020 tarihlerinde onuncusu düzenlenen Dünya Kent Forumu’na Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi ev sahipliği yapmıştı.

WUF11 hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. WUF11’e buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

Kayıtlar için son tarih: 22 Haziran 2022