01.03.2021

Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmaları “sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının Yerelleşmesi” Konusuyla Devam Ediyor

MBB Göç Politikaları Merkezi (GPM) bünyesinde düzenlenen “Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmaları II” serisinin ilk programı “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının Yerelleşmesi: Göç ve Kentleşme” başlığıyla 3 Mart 2021, Çarşamba günü 10.00-13.00 saatleri arasında Zoom uygulaması üzerinden online olarak gerçekleştirilecek.

Marmara Belediyeler Birliğinin ortağı olduğu “Türkiye Yerel Yönetişimde Rezilyans” (RESLOG-Türkiye) Projesi kapsamında belediyelerin göçmen ve mültecilerle ilgili çalışmalarında kapasite gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen Bilgi Zeminini Geliştirme Faaliyetleri 2021 yılında da devam ediyor.

Yerel Yönetişim ve Göç Dizisi II çalışmaları kapsamında belediyelerin göç karşısında karşılaştıkları kentsel sorunları ele alırken göz önünde bulundurmaları gereken Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını, tema ve yönetişim açısından ortaklaşan konuları ve belediyelerin deneyimlerini ele alınacak.

Göç Uzmanı Meral Açıkgöz yürütücülüğünde gerçekleştirilecek etkinlikte göç bağlamında belediyelerin karşılaştığı kentsel zorlukların ele alınmasında rehberlik edecek Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA'lar) sunulacak. Etkinlikte, göç döngüsünün varış öncesi, varış, yerleşim ve uyum gibi farklı aşamaları ilgili SKA’lar, alt hedefler ve göstergeler ile doğrudan ilişkili olarak ele alınacak. SKA’ların kavramsal ve tarihsel arka planı, uygulama alanları, izleme mekanizmaları ve mevcut yerelleştirme araçları tanıtılacak. Türkiye belediyelerinin SKA ve göç alanındaki çalışmalarına katkı sağlayacak deneyimlerin paylaşılmasına da imkan tanıyacak program soru-cevap oturumu ile tamamlanacak.

Kayıt: https://bit.ly/3k1N0IE