15.10.2021

Unesco Öğrenen Küresel Şehirler Ağı’na Üyelik Başvuruları Başladı

2013 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – UNESCO)  bünyesinde kurulan Öğrenen Şehirler Küresel Ağının (GNLC) 2021 yılı üyelik başvuruları başlamıştır.

Öğrenen Şehirler Küresel Ağı Nedir?

UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı (GNLC), üyelerinin kapasitelerini gelişimini destekleyen, ve  üyelerini arasındaki bilgi ile deneyim paylaşımını kolaylaştıran uluslararası bir kent ağıdır. Ağ, sürdürülebilir kalkınma için eğitim, eşitlik, sağlık ve kapsayıcılık gibi konularda çalışmalar yürütmektedir. Ağ ayrıca Covid-19 salgını sebebiyle yaşanan kapanma sürecinden kaynaklanan öğrenme kesintisini en aza indirmek için en iyi uygulamaların, stratejilerin ve faaliyetlerin üretilmesi ve paylaşılması konusunda çalışmalar yürüttü. Ağın mevcutta farklı ülkelerden 229 üyesi bulunmaktadır.

Öğrenen Şehir Nedir?

Öğrenen bir şehir;

  • temel eğitimden yüksek eğitime kadar kapsayıcı öğrenmeyi teşvik etmek için farklı sektörlerin kaynaklarını etkin bir şekilde seferber eder,
  • toplumun her yapı taşında eğitim faaliyetlerini canlı tutar,
  • işyerlerinde öğrenmeyi kolaylaştırır,
  • modern öğrenme teknolojilerinin kullanımını yaygınlaştırır,
  • öğrenmede kaliteyi artırır,
  • yaşam boyunca bir öğrenme kültürü inşa etmek için çalışır,
  • uluslararası işbirliği arayışında UNESCO'ya rehberlik eden değerler ve hedeflerin ruhuyla hareket eder.

UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağına dahil olmak isteyen belediyelerin Ek-1’deki başvuru formunu 1 Kasım 2021 tarihine kadar doldurup [email protected] e-posta adresi üzerinden ağa iletmeleri gerekmektedir.

Başvuru ile ilgili daha detaylı bilgiye bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

İletişim

Email: [email protected]

Tel: +49 40 44 80 4144

Fax: +49 40 41 077 23

EK-1