10.04.2023

UNESCO Kültürel Çeşitlilik Uluslararası Fonu'na Başvurular Başladı

UNESCO Uluslararası Kültürel Çeşitlilik Fonu kapsamında gelişmekte olan ülkelerdeki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının projeleri destekleniyor. Başvurular 16 Mayıs 2023’e kadar açıktır.

Uluslararası Kültürel Çeşitlilik Fonu (International Fund for Cultural Diversity - IFCD), gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir yaratıcı sektörler geliştiren sonuçlar üreten projelere destek olmak üzere 2010 yılında kurulmuş fondur. Fon kapsamında çıkılan çağrılar kapsamında gelişmekte olan ülkelerdeki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının projeleri destekleniyor. Bu yıl 14. kez çıkılacak çağrıya sinema, tasarım, medya sanatları, müzik, sahne sanatları, yayıncılık ve görsel sanatlar alanlarındaki projelerin başvurması bekleniyor.

Fon Miktarı: Maksimum 100.000 Dolar

Proje Uygulama Süresi: 12 – 24 ay

Proje Başlangıç tarihi: En erken Nisan 2024

Çağrıya ilgi duyan belediyeler https://en.unesco.org/creativity/ifcd/apply üzerinden başvurularını yapabilirler.

Sonuçlar

16 Mayıs 2023 tarihine kadar yapılan başvurular, UNESCO Genel Merkezi tarafından Millî Komisyon’a iletilecek ve bir ön değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Değerlendirme sonuçları Ocak 2024’te IFCD’nin web sitesinden duyurulacaktır. Fondan yararlanabilecek olan kurum ve kuruluşlar ile UNESCO Genel Merkezi iletişime geçecektir.

Önemli Hususlar