10.06.2022

UNDP'nin Gerçekleştireceği "Sosyal İnovasyon Eğitim Programı" Başvuruları Devam Ediyor!

UNDP’nin 13-24 Haziran tarihleri arasında Türkçe olarak çevrimiçi gerçekleşecek Sosyal İnovasyon Eğitim Programı başvuru almaya devam ediyor. Herkesin katılımına açık ve kayıtların ücretsiz olduğu eğitime başvuru için son gün 12 Haziran 2022.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın (SKA'lar) yaygın olarak benimsenmesi açısından önümüzde yapılacak çok iş olmasına rağmen, umut verici işaretler de var. Türkiye'de, özellikle belediye düzeyinde, SKA çerçevesinin giderek daha çok bilindiği, yerel yönetimler tarafından yürütülen Gönüllü Yerel Değerlendirme (Voluntary Local Review, kısaca VLR) çalışmalarının sayısındaki arttığı görülüyor. VLR, sürdürülebilirlik standartları belirlemek ve bunlara uzun vadeli stratejik iş birlikleri ile ulaşmak için yapılandırılmış bir yaklaşım sunduğundan, 2030 Gündemi’ne olan bağlılığın da net bir göstergesi.

VLR süreçlerinde ve daha sonraki planlama aşamalarında, tüm paydaşların, özellikle de dörtlü sarmal (üniversite, sanayi, devlet ve vatandaştan oluşan yapı) iş birliği yaklaşımına önderlik edebileceklerin ve etmesi gerekenlerin, inovasyon kapasitelerini artırmaya ihtiyaç var. Belediyeler, sivil toplum kuruluşları (STK'lar), topluluk tabanlı oluşumlar, vatandaşlar ve SKA yerelleştirmesinde aktif rol oynamak isteyen diğer paydaşlara yönelik, sosyal inovasyon üzerine çevrim içi bir eğitim başlıyor. 13-24 Haziran tarihleri ​​arasında düzenlenecek ve Türkçe gerçekleşecek olan bu eğitim, herkese açık ve ücretsiz. Kayıt için son tarih 12 Haziran 2022.

Eğitimin içeriği, toplumun tüm alanlarında ve sektörlerinde artan yenilik ihtiyacını yansıtacak şekilde tasarlandı. Yerel yönetimler, kentlerde yaşamın neredeyse her yönünü etkileyen merkezi konumları nedeniyle küresel gündemin gerçekleştirilmesinde hayati bir rol oynuyor. Ancak kalkınmadan, ya da eksikliğinden, sorumlu olan tek aktör değiller. 'Bütün-toplum’ yaklaşımının (‘whole-of-society’ approach) arkasındaki fikir, farklı paydaşların 2030 gündeminin yönetim ve denetim süreçlerine anlamlı katılımının olmasını gerektiriyor.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilir, başvuru için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: