11.04.2017

Tutin Belediyesinden MBB’ye Ziyaret

Marmara Belediyeler Birliği, 10 Ekim 2016’da Sırbistan’dan gelen bir heyeti Osman Nuri Ergin toplantı salonunda ağırladı. Sırbistan’ın Tutin Belediye Başkanı Semsudin Kucevic, Tutin Belediye Başkan Vekili Esad Holic ve Tutin Belediye Temsilcisi Mevludin Skrijelj’den oluşan heyeti MBB Başkan Vekili ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan karşıladı.

Gönül çağrısı için gelen heyet Sırbistan’da yaşadıkları zorluklardan bahsetti. Başkan Kucevic sözlerinde “Bizim yaşadığımız diaspora Filistin’den sonra ikinci büyük diaspora. Biz Sırbistan Belediyeler Birliğine gittiğimizde yabancı gibi karşılanıyoruz” dedi.

Başkan Çağırıcı ise “Bizim balkanlarda gözümüz yok ancak gönlümüz var. Balkan coğrafyasındaki topluluğu Osmanlı’nın bize emaneti olarak görüyoruz” diye desteğini belirtti.

Hazırlamış oldukları videolarla yaşadıkları sorunları görsel olarak anlatan heyet hastane, belediye binası ve spor salonu ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi ve Kucevic sözlerine şöyle devam etti “Tutin Boşnak Müslümanlarının yoğun yaşadığı bir bölge. Kadınlar arasında rahim kanseri çok yaygın. Kadınlarımız doğum yapmak için 100 km uzaktaki bir hastaneye gitmek zorundalar. Biz bir hastane inşa ettik, ancak bu hastanede tanı merkezini, tarayıcıya, MR cihazına ve momografi cihazına ihtiyacımız var. Ayrıca bir belediye binası inşa ettik. Binanın dışını tamamladık ancak içi için desteğe ihtiyacımız var. Bu belediye binasının üçüncü katını TRT için ayırdık. Bizim sizden istediğimiz maddi bir destek değil. Bizim isteğimiz elinizde kullanmadığınız fazla olan malzemeler varsa onu rica ediyoruz. Aynı zamanda belediye sınırları içinde 5 bin çocuk var. Onlar için bir spor salonu yapmak istiyoruz. Ancak bu projeyi 15 yıldır tamamlayamadık. Bu projeyi tamamlamamıza yardımcı olacak kişinin adını bu spor salonuna vermek istiyoruz” dedi.

Notlarına alan Başkan Çağırıcı “İngilizce ve Türkçe bir dosya hazırlayın ve başkanımıza sunalım” dedi. Ardından Başkan Çağırıcı’nın söylemesiyle Tutin’in kardeş belediyesi olan Gaziosmanpaşa Belediyesine ziyaret gerçekleştirildi.

Diğer İçerikler Haberler