24.09.2020

Türkiye’de Suriyeli Göçü ve Belediye Deneyimleri: Kitlesel Göçler, Yerel Yanıtlar

MBB Göç Politikaları Merkezi (GPM) bünyesinde düzenlenen “Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmaları”nın onuncusu ve bu serinin ilk etkinliği “Türkiye’de Suriyeli Göçü ve Belediye Deneyimleri: Kitlesel Göçler, Yerel Yanıtlar” başlığıyla 30 Eylül 2020, Çarşamba günü saat 10.00-12.30 arasında Zoom uygulaması üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir.

Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Kaya yürütücülüğünde ve panel formatında gerçekleştirilecek etkinlikte, Suriyeli göçü bağlamında belediyelerin kitlesel göçün karşılanmasına yönelik iyi uygulama örnekleri belediye temsilcileri tarafından sunulacaktır. Paydaş belediyelerin geçici koruma altında bulunan Suriyelilerle ilgili deneyimlerini kitaplaştırmak için kullandıkları anlatı (hikâyeleştirme) yönteminin de Prof. Dr. Ayhan Kaya tarafından aktarılacağı programda katılımcılar görüş, öneri ve deneyimlerini paylaşabileceklerdir.

Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Türkiye Belediyeler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği ve İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği işbirliğinde yürütülen “Türkiye Yerel Yönetişimde Rezilyans” (RESLOG-Türkiye) Projesi kapsamında belediyelerin göçmen ve mültecilerle ilgili çalışmalarında kapasite gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu programa katılım için buraya tıklayarak 28 Eylül 2020, Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Türkiye'de Suriyeli Göçü ve Belediye Deneyimleri: Kitlesel Göçler, Yerel Yanıtlar raporu için tıklayınız