21.04.2022

Sokak Dönüştürme Eğitim Programı Gerçekleşti

Sokakları, yaya ve çocuk dostu birer kamusal mekâna dönüştürme konusunda teorik eğitim ve saha uygulamasını içeren Sokak Dönüştürme Eğitim Programı Marmara Belediyeler Birliği, Global Designing Cities Initiative, Superpool ve Maltepe Belediyesi işbirliğiyle düzenlendi.

Kentleri ve sokakları dönüştürürken onlarca yıldır yerleşmiş uygulamaları değiştirmenin oldukça zor olmasının yanı sıra uzun inşaat süreçleri, bekleme süreleri gibi faktörler uygulamaya yönelik isteksizliği daha da artırmakta. Dünya üzerinde birçok belediye, pilot veya prova olarak adlandırdığı projelerle bu soruna çözüm arıyor. Bu projelerde kullanılan geçici tasarım stratejileri hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde uygulanarak, uzun vadeli dönüşümün toplum tarafından deneyimlenmesine olanak sağlıyor.

Belediyelere,  sokakların geçici tasarım stratejileri ve düşük maliyetli uygulamalar aracılığıyla insan odaklı kamusal mekânlara dönüşmesine ilişkin kapsamlı bir altyapı sunmayı hedefleyen eğitimin ilk bölümünde katılımcı ve esnek kentsel süreçler tasarlanırken göz önünde bulundurulması gereken temel faktörler ve dünya üzerinden başarılı uygulamalar paylaşıldı. Eğitimin ikinci aşamasında ise Maltepe Belediyesi’nin uygulamaya geçireceği prova proje alanda incelenerek proje uygulaması eğitim katılımcıları ile birlikte deneyimlendi.

Proje, Maltepe ilçesinde yer alan Yalı Marmaray durağının girişindeki alanda bir mahalle meydanı oluşturmayı planlamakta. Bu meydanın bir uzantısı olarak, çocuklar için bir oyun alanı yaratmak amacıyla Onur Sokak’ın bir bölümü trafiği yavaşlatılmış yaya öncelikli bir çocuk sokağına dönüştürülecektir. Katılımcılar alandaki yer boyama ve kentsel donatı yerleştirme atölyelerinde yer alarak projeye aktif katılım sağladı.