11.04.2023

"Şehrini Tasarla" Kapsamında Proje Çağrısına Çıkıldı

Gençlik Köprüsü projesi olan “Şehrini Tasarla” kapsamında gençleri toplumun karar alma mekanizmasıyla tanıştırmak ve onları karar alma süreçlerine dahil edebilmek adına geliştirilen projeler desteklenecektir. Türkiye’deki belediyelere de açık olan çağrıya başvurular 15 Haziran 2023’de son bulacak.

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya, Türkiye ile Almanya arasındaki okul ve gençlik değişimleri için temel danışmanlık ve finansman kuruluşudur. Şehrini Tasarla projesi, gençlere birbirlerini şehirlerinde ziyaret ederek yerel yönetimlere gençlerin nasıl katılım gösterdiğini ve gösterebileceğini öğretmeyi hedefliyor. Proje, gençlerin gerek gençlik parlamentosu toplantılarında yer alarak gerek belediye ve dernek çalışanlarıyla bir araya gelerek kendilerini yerel katılım anlamında geliştirmesine ve düzenlenecek atölye çalışmaları sayesinde şehirlerine nasıl katkıda bulunabilecekleri ile ilgili düşünceler geliştirip bu düşünceleri karar mercileriyle paylaşmalarına olanak sağlıyor.

Şehrini Tasarla Projesi kapsamında gençlerin belediyelerde gençlik katılımını güçlendirecek yeni projeler için çağrıya çıkıldı. Proje fikirleri kabul edildikten sonra içerik Gençlik Köprüsü ile birlikte detaylandırılıp uygulanacak. Başvurular değerlendirilirken aşağıdaki kriterlerin projede bulunup bulunmaması önem arz edecek:

  • Proje tasarımının, yenilikçi yöntem ve formatları da düşünecek şekildeki niteliği
  • İmkanları kısıtlı olan gençlerin projeye dâhil edilmesi
  • Projenin sürdürülebilirlik ilkelerini göz önüne alması
  • Cinsiyet eşitliği

Türkiye’deki belediyelere de açık olan çağrıya başvurular 15 Haziran 2023’de son bulacak.

(Not: Türkiye’deki kurumlar projeyi fikrini birlikte oluşturdukları Alman ortakları aracılığıyla çağrıya başvurabilirler.)

Önemli Hususlar

Projenin Uygulama Dönemi: 1 Ağustos 2023 – 30 Ağustos 2024

Katılımcılı yaş aralığı: 13-30 yaş

*Hâlihazırda başlamış olan projeler değerlendirmeye alınamaz. 

*Hibe kararının başvuru sahiplerine 15.07.2023 tarihine kadar bildirilmesi planlanıyor.

Sorular için Proje Koordinatörü Nadine Kaiatz’a aşağıdaki telefon numarası veya e-posta adresi üzerinden ulaşılabilir: 

+49.211.972676.69

[email protected]

Başvuru Formunu ekte bulabilirsiniz: Başvuru Formu (Almanca)

Daha fazla bilgiye link üzerinden erişebilirsiniz.