11.04.2017

Resmi Yazışma Kuralları Tüm Detaylarıyla Kocaeli’de Anlatıldı

Marmara Belediyeler Birliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli’ndeki diğer ilçe belediyelerine yönelik Resmi Yazışma Kuralları eğitimi düzenledi. Bursa ve Sakarya Büyükşehir Belediyelerinin de personelinin katılım gösterdiği eğitim İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Niyazi Çiçek tarafından verildi.

Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB), “Resmi Yazışma Kuralları ve Yazışmalarda Doğru Türkçe Kullanımı” başlıklı eğitimi Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu salonunda yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Kamu yönetiminin etkili ve verimli çalışmasının en önemli unsurlarından birinin yazışma olduğuna dikkat çekerek eğitime başlayan Doç. Dr. Niyazi Çiçek “Kamu kurum ve kuruşları faaliyetleri gereği kendi aralarında gerçek ve tüzel kişilerle iletişim sağlamak için her gün çok sayıda resmi yazı hazırlamakta ve yazışma yapmaktadır. Bu yazıların kurallara bağlanması, gerek içerik gerekse şekil olarak bazı esasların göz önünde bulundurulması; yazılarda birliğin sağlanması, yazışmaların kontrol altına alınması ve işlemlere resmi bir kimlik kazandırılması Türkçenin doğru bir şekilde kullanılması açısından da önem taşımaktadır” dedi.

Yazışmalarda kullanılan dilin düzgün ve akıcı olması ve noktalama işaretlerine dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çizen Çiçek, eğitim süresince örnekler üzerinden pratik bilgiler paylaştı.