06.11.2018

Prof. Giuseppe Strappa Roma'nın Dönüşümünü Anlattı

Marmara Belediyeler Birliği Şehir Politikaları Merkezi’nin düzenlediği Şehir Konuşmaları programına 3 Kasım 2018, Cumartesi günü Roma Sapienza Üniversitesi’nden Prof. Gıuseppe Strappa davet edildi. Prof. Strappa, “Bir Metin Olarak Antik Kent: Roma’nın Dönüşümünü Okumak” başlıklı konuşmasını MBB Hızır Bey Salonu’nda gerçekleştirdi.

Program, Edirne Uzunköprü Belediye Başkanı ve MBB Encümen Üyesi Enis İşbilen’in Giuseppe Strappa’yı takdimiyle başladı. Strappa, Roma’nın eski kentsel dokusuna dair biçimsel detayların dönüşümünü kentsel morfoloji kapsamında detaylı olarak açıkladı ve Roma’daki önemli İtalyan ailelere ait mimari yapıların kentle ilişkilerini ve bunların kalıntılarına ilişkin bilgileri aktardı.

Konuşmasında eski Roma yapılarında avlunun gösteriş ve yaşam için önemini vurgulayan Prof. Strappa; “Avlu yapılı eski İtalyan evlerinde dikkat çeken ve önemli olan cephe avlunun iç cephesinde olduğunu, binanın dış cephesinin o kadar önemli olmadığını görüyoruz. İç cephenin mimari yapısı oldukça zengin ve heykellerle işlenmiştir. Böylece bir yapının avlusuna bakarak sahibinin varlıklı olduğunu da anlayabilirsiniz. Çünkü kentte o dönem yaşam avluda...” diyerek açıkladı. Prof. Strappa’nın aynı zamanda Roma kentindeki mimari yapılarla açık alanlar arasındaki ilişkileri aktardığı konuşmada dinleyiciler İtalyan tarihi kent dokusunun değişim sürecindeki mimari dili öğrenme fırsatı buldu.