22.01.2018

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, MBB’de Şehir Stresi ve Stres Yönetimini Anlattı

Marmara Belediyeler Birliği Şehir Konuşmaları, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı 19 Ocak 2018, Cuma günü MBB Hızır Bey Çelebi Salonu’nda ağırladı. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Şehir ve Stresi Kazanca Dönüştürmek” başlıklı konuşma gerçekleştirdi.

Sağ beynin duygusal, sol beynin mantıksal ve ön beynin de ikisi arasında ki dengeyi sağladığını vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Stres altında kadın beyni ve erkek beyninin farklı çalıştığına dikkat çekti. Tarhan “Erkek beyni stres altında zihinsel sığınağına çekiliyor ve sonuç odaklı düşünerek çözüm üretmeye çalışıyor, erkeğin çözüm ürettikten sonra da zihinsel sığınağından çıkıyor. Kadın beyni ise stres altında paylaşarak rahatlamaya çalışıyor, yani erkek beyni sonuç odaklı olurken kadın beyni süreç odaklıdır.” dedi.

“Beyinde Karanlığın 5 Atlısı”
Kurumsal politikalarda stres kaynaklarına, kendimiz ve başkalarında stres belirtilerine de değinen Tarhan, stresin psikolojik gerekçelerinin yanında fizyolojik gerekçelerinin de olduğunu söyledi. Tarhan, stres altındaki beynin karanlığın 5 atlısı kin, nefret, kıskançlık, öfke ve düşmanlıkla çalıştığını da kaydetti.

“Stresi En Aza İndirmek için Stres Analizi Yapın”
Stres azaltmanın yollarına da ele alan Tarhan, “İşin içinden çıkamadığınız durumlarda stres analizi yapın. Öncelikle problemin ne olduğunu bulun daha sonra o problemi doğuran sebepleri, muhtemel çözüm yolları ve en iyi çözümün hangisi olduğunu bulun. Böylece stres durumunu en aza indirmek mümkündür” dedi.

Trafikte kültür farkı konusunu da ele alan Tarhan, şehir içinde ki trafik stresini, trafik etik değerlerini ve kültür farkını, kendi yaşamından örnekler vererek anlattı. Trafikte davranış eğitiminin önemine de vurgu yapan Tarhan “Bizi ayakta tutan, bisikleti yöneten kas ve iskelet sistemimiz değil zihnimizdir. Zihnimizi de yöneten karakterimizdir. Karakterimizi de ayakta tutan etik değerlerimizdir. Bunun için trafik etiği öğretilmelidir.” dedi.

Katılımcıların sorularını da cevaplayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, MBB ekibinin davetinden ötürü teşekkür etti. 

1/6