19.10.2022

Pawel Adomowİcz Ödülü Başvuruları Devam Ediyor

Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi, Uluslararası Sığınma Şehirleri ve Polonya’nın Gdansk şehri tarafından düzenlenen Pawel Adomowicz Ödülleri başvuruları devam ediyor. Türkiye’deki belediyelere de açık olan başvurular için son başvuru tarihi 31 Ekim 2022.

Polonya’nın Gdansk şehrinin Merhum Belediye Başkanı Pawel Adomowicz’in görevi esnasında 2019 yılı Ocak ayında öldürülmesinin üzerinden ırkçılığa, hoşgörüsüzlüğe, radikalleşmeye, nefret söylemine, baskıya ve yabancı düşmanlığına karşı dayanışma ve fırsat eşitliğini, sosyal entegrasyonu ve temel hakları destekleyenlere bir ödül programı oluşturuldu. Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi, Uluslararası Sığınma Şehirleri (Cities of Refugee-ICORN) ve Gdansk şehri iş birliğinde küresel düzeyde verilen ödül ile temel hak ve değerlerin cesur savunucularının çabalarının altının çizilmesi hedefleniyor.

Barış, dayanışma, eşitlik, yabancı düşmanlığı, nefret söylemi ve ayrımcılık ile mücadele konusunda çalışan kişiler veya kurumlar ödül için aday gösterilebiliyor. ICORN ağından bir şehir ile Avrupa Konseyi 15 üyesinden oluşan bir grubun önerisi, herhangi bir şehir ya da bölge meclisinin resmi kararı veya uluslararası bir kuruluşun resmi kararı ile önerilebiliyor. Brüksel’in Belçika şehrinde gerçekleştirilen bir tören ile ödül her yıl sahiplerini buluyor.

Son başvuru tarihi: 31 Ekim 2022

Ödül hakkında detaylı bilgi için: https://cor.europa.eu/en/our-work/Pages/mayor-pawe%C5%82-adamowicz-award.aspx

Adaylık formu: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/Adamowicz_Award_nominations_2022#page0