04.02.2022

NALAS’ın Mobil Sosyal Yardım Ekipleri İsimli Çevrimiçi Eğitimine Başvurular Başladı

Güneydoğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı (NALAS) tarafından “2030 Gündemini ve ‘Kimseyi Geride Bırakma’ Prensibini Uygulamak için Yerel Kapasiteleri Artırmak” (Enhancing local capacities to implement the 2030 Agenda and the Leave No One Behind Principle) projesinin bir parçası olarak “Mobil Sosyal Yardım Ekipleri”( (Mobile Outreach Teams) başlıklı çevrimiçi eğitim düzenlenecek. Eğitim için son başvuru tarihi 7 Şubat 2022.

NALAS, bu eğitimle çocuklar, engelli vatandaşlar, yaşlılar ve temel haklarından mahrum kalan her grubun ihtiyaçlarını direkt olarak karşılamaya hazır, esnek ekipler veya tam adıyla Mobil Sosyal Yardım Ekipleri kurmanın önemini vurgulamayı ve yerel yönetimleri toplum temelli hizmetleri destekleyecek bu ekipler hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor. Türkiye’deki belediyelerin de katılabileceği bu eğitimde, Sosyal Yardım Çalışmaları ve Mobil Ekip Hizmetleri oluşturmanın planlanması ve finanse edilmesi, aynı zamanda bu aşamalarda hükümet ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere ilgili paydaşlarla işbirliği yapılması gibi konularda bilgi paylaşımı yapılacak.

Eğitim her hafta 3 saatte bir modül işlenecek şekilde toplam 4 modülden oluşuyor:

  • Modül 1 – Sosyal Yardım Çalışmaları ve Mobil Ekip Hizmetleri kavramları ve etkileri
  • Modül 2 – Sosyal Yardım Çalışmaları ve Mobil Ekip Hizmetleri’nin oluşturulmasında kilit paydaşlar ve partnerlikler
  • Modül 3 - Sosyal Yardım Çalışmaları ve Mobil Ekip Hizmetleri hazırlıkları
  • Modül 4 - Sosyal Yardım Çalışmaları ve Mobil Ekip Hizmetleri’nin sürdürülebilirliğini sağlamak

Eğitimin dili İngilizce olup kursiyerlerin kursu başarıyla tamamlayabilmeleri için toplam 12 saatlik bir öğrenme süresi ayırmaları bekleniyor. Aleksandra Georgievska’nın kolaylaştırıcılığını yaptığı eğitim; okumalar, vaka çalışmaları, videolar, konu üzerine tartışmalar, ödevler ve sınavlar içeriyor. Eğitim sertifikası alabilmek için verilen görevlerin tamamlanması ve bu görevlerin değerlendirmesinden minimum 70 alınması gerekiyor.

Bu sene ikincisi düzenlenen eğitim Şubat’ın ikinci haftası başlayacak. Eğitime ilgi duyan belediyeler, 7 Şubat 2022’ye kadar MBB’den Özge Sivrikaya’ya [email protected] e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirler.

Daha fazla bilgiye Ek-1’de yer alan eğitim broşüründen ulaşabilirsiniz.

Ek-1