15.05.2023

MBB, GWOPA'ya Üye Oldu

Marmara Belediyeler Birliği, UN-Habitat tarafından kurulan Küresel Su Operatörleri İş Birliği Ağına (GWOPA) üye oldu.

Dünyanın farklı bölgelerinde su ve sanitasyon konusunda çalışma yürüten kuruluşların üye olabildiği ağa katılarak MBB, üye belediyelerinin su ve kanalizasyon idarelerinin daha iyi hizmet vermesi, çalışmalarının yurt dışındaki platformlarda görünürlüğünün artması ve yurt dışındaki çalışmaları takip etmesi, dünyadaki ilgili kuruluşlarla iş birlikleri geliştirmesi ve kapasite gelişimlerinin desteklenmesi için çalışmalar yürütmeyi amaçlıyor.  

5. Su Operatörleri İş Birlikleri Kongresi Bonn’da Gerçekleşti

GWOPA tarafından düzenlenen Su Operatörleri İş Birlikleri Kongresi’nin beşincisi (5th WOPs Congress) 22-25 Mayıs 2023 tarihlerinde Almanya’nın Bonn şehrinde gerçekleşti. MBB’nin GWOPA üyesi olarak ilk kez katıldığı kongrede MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan ve Dış İlişkiler Müdürü Burcuhan Şener çeşitli istişarelerde bulundu. MBB Dış İlişkiler Müdürü Burcuhan Şener, 22 Mayıs Pazartesi günü gerçekleşen açılış programındaki “Sınırlı Bir Gezegende Dayanıklı Su ve Kanalizasyon Hizmetleri” (Resilient Water and Sanitation Services on a Finite Planet) konulu ana panel oturumunda konuşmacı olarak yer aldı. Şener konuşmasında, MBB’nin su kaynaklarının korunması, su yönetimi, su ve sanitasyon odağında dayanıklılık konularıyla ilgili çalışmalarını, kapasite geliştirme faaliyetlerini ve Mentor programını aktardı.

Mentor programı ile GWOPA’nın en önemli araçlarından biri olan “Su Operatörleri İş Birlikleri” (WOPs) arasında geliştirilecek iş birliği ile dünya genelinde su ve kanalizasyon idareleri arasında ortaklıklar kurularak bu kurumların birbirinden öğrenmesi ve birbirine destek olması, kurumlar arası bilgi ve tecrübe paylaşımının sağlanması ve iş birlikleri geliştirilmesi planlanıyor. Kâr amacı gütmeyen bu ortaklıklar kapsamında, deneyimli ve kapasitesi gelişkin olan su ve kanalizasyon idarelerinin desteğe ihtiyaç duyan muadilleriyle eşleşerek onların kapasite gelişimlerine ve uygulamalarına destek olması ve onlara rehberlik etmesi amaçlanıyor.  

GWOPA Hakkında

Küresel Su Operatörleri İş Birliği Ağı (GWOPA), su ve kanalizasyon idareleri ve ilgili diğer kuruluşlardan oluşan uluslararası bir ağdır. Yaklaşık 500 üye ve partner kuruluşun yer aldığı ağın amacı, dünya genelinde su ve kanalizasyon idarelerinin kaliteli hizmetler sunmalarına ve birbirlerini desteklemelerine yardımcı olmaktır. GWOPA faaliyetleri kapsamında şimdiye dek 58 milyon kişinin suya erişimi kolaylaştırılmış ve su kalitesi artırılmıştır. Dolayısıyla ağ, temiz su ve sanitasyona erişime odaklanan 6. Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’nın gerçekleştirilmesine katkı sunmaktadır.

Merkezi Bonn’da yer alan ağa üyelik ücretsizdir. Ağa kurumsal ve bireysel üyelik imkânı mevcuttur. Dünyadaki tüm su ve kanalizasyon idareleri ve kâr amacı gütmeyen ilgili kuruluşlar (STK’lar, birlikler, kalkınma ajansları, uluslararası kuruluşlar vb.) ağa üye olabilmektedir. Üye kuruluşlar, oy hakkına sahip olup GWOPA’nın Meclisi, Yürütme Kurulu ve Sekreteryasında yer alabilmektedir.

Üyelerin yararlanabileceği hizmetler:

  • Görünürlük, savunuculuk ve kaynak geliştirme desteği
  • Bilgi ve tecrübe paylaşımı, kapasite geliştirme desteği
  • Araştırma-geliştirme, raporlama ve izleme konusunda araçlar sunma ve rehberlik
  • Dünyadaki su ve kanalizasyon idareleriyle ve ilgili kuruluşlarla iş birliği geliştirme
  • Diğer su ve kanalizasyon idareleriyle karşılıklı öğrenme ve uygulama pratiği imkânı
  • Küresel WOPs Kongresi’ne (Global WOPs Congress) katılarak dünyadaki gelişmeleri takip etme ve uluslararası paydaşlarla bağlantı kurma imkânı

Türkiye’deki su ve kanalizasyon idarelerinin üyeliğine açık olan GWOPA ile ilgili daha fazla bilgiye link üzerinden erişebilirsiniz. 

 

Fotoğraf: Guille Álvarez

1/6