11.04.2017

MBB, Belediyelerde Varlık ve Taşınmazların Doğru Yönetimi İçin Kolları Sıvadı

Kamu hizmetlerinin daha iyi sağlanmasının yolunun, yerel idarelerin mali yapılarının güçlendirilmesinden geçtiğine inanan Marmara Belediyeler Birliği, belediyelerde öz kaynakların, özellikle de gayrimenkullerin doğru kullanımı ve yönetimi için harekete geçti. Birlik, Lüleburgaz Belediyesi’nden başlamak üzere 6’sı büyükşehir 177 üye belediyede gerçekleştirmeyi planladığı “Belediyelerde Varlık/Taşınmaz Yönetimi” konulu eğitim seferberliği başlattı.

Belediyelerin, mali kaynak oluşturma konusunda mutlak olarak atmaları gereken ilk temel adım, mevcut kaynakların sonuna kadar verimli ve etkin şekilde kullanımını sağlamaktır. Kaynaklar ne kadar artırılırsa artırılsın, etkin ve verimli bir şekilde kullanılmadıkça, hep daha fazla kaynağa ihtiyaç duyulacaktır.


Bu anlayıştan yola çıkan Marmara Belediyeler Birliği (MBB), üyelerini, mali kaynakların, özellikle de taşınmaz varlıkların ve gayrimenkullerin doğru ve etkin kullanmaları için kolları sıvadı. Başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yaptığı birlik tüm üye belediyelerinde verilmek üzere “Belediyelerde Varlık/Taşınmaz Yönetimi” konulu eğitim başlattı. İlk eğitim, Lüleburgaz Belediyesi ev sahipliğinde Trakya’daki belediyelerin ilgili personeline verildi.


Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Taşınmaz Geliştirme Anabilim Dalı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş ve Karadeniz Teknik Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Türkay Tüdeş tarafından verilen eğitim,  13 - 16 Ağustos tarihleri arasında Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi’nde gerçekleştirildi.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın da takip ettiği, dört günlük eğitim programının ilk gününde “Belediyelerde Varlık / Taşınmaz Yönetiminin Gerekliliği, Modelleri ve Uygulamaları” ile “Belediyelerin Taşınmazlarını Elden Çıkarma Yöntemleri” (Kamulaştırma, Satın Alma, Kiralama, El Atma, Bağış ve Diğerleri, Mevzuat, Uygulama ve Sorun Analizleri) anlatıldı. Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, “Belediyelerin Taşınmazları Elden Çıkarma Yöntemleri”, Varlık Yönetim Modelleri”, “Varlık Taşınmaz Yönetiminin Gerekliliği” konuları üzerinde dururken, Prof. Dr. Türkay Tüdeş ise “Yerel Yönetimlerde Taşınmazların Varlığının Tespiti, Kaydı ve Envanter Çalışmaları” konulu eğitim verdi.


İlk eğitim programını Lüleburgaz Belediyesi’nde gerçekleştiren Marmara Belediyeler Birliği, Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, Prof. Dr. Metin Arslan, Prof. Dr. Türkay Tüdeş, Dr. Veli Böke ve Sinan Güneş’ten oluşan eğitim kadrosuyla, tüm üye belediyelerinde “Belediyelerde Varlık/Taşınmaz Yönetimi” konulu eğitimi vermeyi planlıyor.

Diğer İçerikler Haberler