04.10.2023

MARUF23’ün Dört Günlük "Dayanıklılık ve Ötesi"ne Yolculuğu Başladı

Marmara Belediyeler Birliğinin (MBB) “Dayanıklılık ve Ötesi” ana temasıyla düzenlediği Marmara Urban Forum (Marmara Uluslararası Kent Forumu-MARUF23) 4 Ekim’de İstanbul Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Açılışta konuşan Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Küresel meselelerde cevap vermede elimizdeki kurumların ve karar alma mekanizmalarının yetkinliğinin ne kadar önemli olduğunu ve bu yetkinliği sağlamada birlikte hareket etmenin önemini anladık” şeklinde konuştu.

148 oturum, 21 gezi programı ve 386 konuşmacı ile kentsel meseleleri belediye başkanları, uygulayıcılar, akademi ve sivil toplumun katılımıyla tartışmaya açan MARUF23, Kocaeli Büyükşehir Belediye ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın açılış konuşmasıyla başladı. Açılış oturumunda Kentsel Dönüşüm Danışmanı & Viyana Eski Belediye Başkan Yardımcısı Maria Vassilakou ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP Türkiye) Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da konuşmacı olarak yer aldı. UN-Habitat Küresel Çözümler Bölümü Direktörü Rafael Tuts ise video mesaj ile foruma katıldı.

Büyükakın yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Bu yılki MARUF’ta dayanıklılık ekseninde konuşmak istedik. Dayanıklılığın da ötesinde kavramlara ihtiyacımız olduğunu gördük ve bu yüzden ana başlığımızı “Dayanıklılık ve Ötesi” olarak belirledik. Dayanıklı şehir dediğimizde bir şokla karşı karşıya kaldığında o şoka karşı mukavemet gösterebilecek bir şehri konuşuyoruz. Şehrin hangi tür risklere maruz kalabileceğinin tahminlerini yapmak zorundayız. İklim krizi, gıda krizi, deprem riskleri, hepsini tahmin edebilir miyiz? İnsanlık tarihi gösteriyor ki birçok hata yapmışız. O nedenle ön görmeyi mümkün hale getiren, öğrenen yapılar inşa etmeliyiz. Hem ödülü hem cezayı öngören açık sistemler inşa ettiğinizde öngörülebilir hale getirilmiş sistemler inşa etmiş olursunuz.”

“Hatalardan öğrenerek dayanıklı oluruz”

Hatalardan öğrenmenin sistemleri dayanıklı hale getirdiğine vurgu yapan Büyükakın “Sistemin iyi olanı teşvik edici, kötü olanı caydırıcı bir açık sistem olarak inşa edilmesi halinde belirsizliği olabildiğince öngörülebilir hale getirmiş olursunuz. Yönetimsel açıdan baktığınızda dayanıklılık için açık bir sisteme ihtiyacımız var. İyi uygulamaları teşvik eden kötü uygulamaları cezalandıran bir sisteme ihtiyacımız var. Karmaşıklaştırmak yerine detaylandırmak lazım. Basit güzeldir.”

MARUF kapsamında 7 Ekim’e kadar paneller, söyleşiler, İstanbul içinde rehberli turlar, sergiler, kent sineması kapsamında film gösterimleri ve kent kütüphanesi gibi etkinlikler düzenlenecek.

Atıklardan Bir Orkestra

Atık malzemeden ileri dönüştürerek ürettiği enstrümanlarla müzik yapan Fungistanbul,MARUF23’ün açılış oturumunda katılımcılara eşsiz bir müzik performansı sergiledi. Başkan Büyükakın grubun müzik aleti olarak kullandığı cam şişe ve plastik bavulu eline alarak “Hangisi daha dayanıklı? Plastik mi? Peki ya ateş karşısında hangisi daha dayanıklı? Evet, cam” diyerek dayanıklılık kavramının göreceliliğinin altını çizdi.

MARUF23 “Dünya Büyükşehirler Günü”ne Ev Sahipliği Yapacak

Açılış oturumunda MARUF23’e ilişkin bir çerçeve sunan MBB Genel Sekreteri ve MARUF Genel Koordinatörü M. Cemil Arslan “Ekim ayı kentleşme için önemli bir ay. Bu ay boyunca sürdürülebilir ve yaşanabilir şehirler için Dünya Mimarlık Günü, Dünya Yürüyüş Günü, Dünya Habitat Günü gibi birçok etkinlik düzenleniyor. Bu yıl Marmara Belediyeler Birliği olarak MARUF kapsamında ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğumuz 7 Ekim Dünya Büyükşehirler Günü de Ekim ayında kutlanıyor. MARUF’un da Ekim ayında düzenlenmesinin sebebi bu.” şeklinde konuştu.

Detaylı bilgi için: www.marmaraurbanforum.org