04.04.2017

Marmara’da Gündem Afet Yönetimi

Marmara Belediyeler Birliği, Acil Durum Koordinasyon ve İşbirliği Planı MAKİP’e son şeklini veriyor. Afet durumlarında işbirliği ve koordinasyona çok önem veren MBB Başkanı Recep Altepe, Bursa’da gerçekleştirilen toplantıda, MBB üyeleri olarak olası afetlere karşı tedbirli olmak adına çalışmalarını olgunlaştırdıklarını söyledi.

Marmara Belediyeler Birliği’nin Acil Durum Koordinasyon ve İşbirliği Planına (MAKİP) ilişkin toplantı, 12 üye il belediyesinden (İstanbul, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Sakarya, Tekirdağ, Edirne, Düzce, Kırklareli, Bolu, Yalova, Bilecik) uzman ve yetkililerin katılımıyla Bursa’da gerçekleştirildi. Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, toplantıda yaptığı konuşmada afet yönetiminin önemine dikkati çekti.

Başkan Altepe, Marmara Bölgesi’nin deprem riski taşıyan bir bölge olduğunu ifade ederek, “Olası afetlere karşı hazırlıklı olmalıyız. Marmara Belediyeler Birliği olarak, afetlerle mücadele edebilmek için tedbir alıyor, planlamalar yapıyoruz. Marmara, Türkiye’nin lokomotifi… Marmara çökerse Türkiye çöker” dedi.

Başkan Altepe, afetlere karşı her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak, “Tüm coğrafyalar için olası afetlere karşı teşkilatlı olunmalıdır. Marmara Belediyeler Birliği olarak somut adımlar atıyoruz. Hem Marmara için hem de diğer bölgeler için hazırlıklı olmalıyız. Afet halinde herkes ancak kendi canını düşünebiliyor. Bu nedenle afet sırasında destek olunmalı, bu da ancak iyi bir organizasyonla olur. İlk aşamada, en az 10 bin kişinin etkilenebileceği bir afet durumunda tüm detaylarıyla yardımda bulunabilecek bir ekip ve sistem üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.

Marmara Belediyeler Birliği’nin gücünü ortaya koyması gerektiğini kaydeden Başkan Altepe, “Marmara’nın yaklaşık 25 milyon nüfusu var. Örnek bir faaliyet yapabiliriz. Lider bir ülkeyiz. Yerel yönetimlerde şehrin her konusundan sorumluyuz. Afet en önemli konu… Belediyeler olarak kendi atabileceğimiz adımları atalım ve ne kadar mesafe alabiliyorsak alalım. Afete hazırlık konusu önemli bir organizasyon gerektirir. Bilinçli adımlar atarsak olası bir felakette herkes ne yapacağını bilir ve yaraları daha da kolay sarmış oluruz. Bir nebze de olsun ihtiyacı olana destek oluruz” şeklinde konuştu.