11.04.2017

Marmara'da Deprem Konuşulacak

Marmara Belediyeler Birliği Birlik Meclisi 2014 Yılı Olağan II. Toplantısı'nda Marmara'da deprem gerçeği konuşulacak. Boğaziçi Üniversitesi Kandili Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, olası bir depremde Türkiye'yi ve özellikle Marmara Bölgesi'ni nelerin beklediğine ve hangi önlemlerin alınması gerektiğine dair bir konuşma gerçekleştirecek.

17 Ağustos depreminin 15'inci yıl dönümünde sismik araştırma merkezleri tarafından hazırlanan deprem risk haritası Türkiye'nin Akdeniz kuşağındaki en riskli bölgelerden biri olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle belediye başkanlarının ve meclis üyelerinin bu konu çerçevesinde uzmanlarla beraber bir araya gelerek Marmara Bölgesi'nde gerçekleşecek olası bir depremi ve oluşacak tahribatı en aza indirmek amacıyla alınması gereken önlemleri istişare etmeleri büyük bir önem arz ediyor.

Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, deprem ve bu konuda alınacak önlemlerin hem merkezi yönetim hem de yerel yönetimlerin gündem maddelerinde en üst sıralarda yer aldığına şu sözlerle dikkat çekiyor: "Deprem gerçeğini bir an bile unutmamamız, sürekli gündemde tutmamız bu sorunun çözümünde büyük rol oynayacak. Deprem konusunda alınacak önlemler hem gelecek nesiller hem de şehirlerimizin geleceği için önem teşkil ediyor. Çözüm ortaklarının bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunması sağlam bir yol haritası çizilmesi için atılan en büyük adımlardan biri olacak."

23 Ekim'de Antalya Rixos Down Town Hotel'de Marmara Belediyeler Birliği'ne üye belediye başkanlarının, meclis üyelerinin ve Prof. Dr. Mustafa Erdik'in katılımıyla gerçekleşecek olan toplantı Marmara Bölgesi'nde deprem izleme ve zararlarını azaltma alanındaki çalışmalara yön verecek.