13.05.2022

Marmara Denizi'ne Özgü Kirlilik Takip Sistemi Proje Çalıştayı Gerçekleşecek

İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülen "Bilgi Teknolojileri Kullanarak Marmara Denizi'ne Özgü Kirlilik Takip Sisteminin Altyapısının Oluşturulması" projesinde tasarlanan sistem Marmara Belediyeler Birliği işbirliğiyle, 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü 10:00-13:00 saatler arasında Zoom üzerinden gerçekleştirilecek çalıştayda tanıtılacak.

Marmara Denizi Eylem Planı (MADEP) Marmara Denizi için kentsel, endüstriyel ve tarımsal aktiviteler sonucunda tehdit oluşturabilecek neredeyse tüm kirlilik kaynaklarına ilişkin somut adımların atılmasını mümkün kılacak nitelikte kuşatıcı bir politika belgesi olarak 6 Haziran 2021 tarihinde ilan edildi. Eylem Planı kapsamında Marmara Belediyeler Birliği (MBB) bünyesinde Bilim ve Teknik Kurul oluşturuldu. Ayrıca MBB aktif faaliyet alanlarının başında gelen eğitimler ile MADEP kapsamında çalışmalar yürütmekte.

Bilim ve Teknik Kurul danışmanlığında TÜBİTAK tarafından desteklenen “Bilgi Teknolojileri Kullanarak Marmara Denizi’ne Özgü Kirlilik Takip Sisteminin Altyapısının Oluşturulması” projesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülmekte. Proje kapsamında oluşturulan Marmara Denizi için uydu görüntüleri temelli bir izleme sisteminin tanıtılacağı ve proje çıktılarının paylaşılacağı çevrimiçi çalıştay, Marmara Belediyeler Birliği işbirliğiyle, 25 Mayıs 2022 Çarşamba günü 10:00-13:00 saatler arasında Zoom üzerinden gerçekleşecek. Kayıt ve detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.