11.04.2017

Liderlerin Rengi Seçim Sonuçlarını Belirliyor

Marmara Belediyeler Birliği, belediyelerde çalışan personele yönelik “Stres Yönetimi ve Zor Vatandaşla Başa Çıkma Yöntemleri” konulu bir eğitim programı düzenledi.

MBB’nin Eminönü’ndeki merkez binasında gerçekleştirilen eğitimi, kişisel gelişim ve NLP uzmanı Oğuz Saygın verdi.

“Kelimelerden Ziyade Beden Dili ile Konuşuyoruz”
Yerel yönetimlerde çalışan personelin stresi yönetme konusunda ciddi eksikliklerinin bulunduğunu anlatan Saygın, “Belediye personeli her an vatandaşla karşı karşıyadır. Vatandaş kimi zaman sakin, kimi zaman öfkelidir ama çoğunlukla da gergindir. Onun için sizlerin daima sakin olmanız gerekir” diyerek çalışanları uyardı. “Önce karşınızdakini sakin bir şekilde, anlamak için dinleyin” diyen Saygın “Sizin pozitif tavrınız en gergin bir vatandaşı bile sakinleştirir. Onun için sizin takınacağınız tavır çok önemli. İletişim bir sanattır. Yapılan araştırmalar, iletişimde en çok beden dilinin etkili olduğunu gösteriyor. Mesajımızın yüzde 10’unu kelimeler, yüzde 30’unu ses tonumuz ve yüzde 60’ını beden dilimizle iletiyoruz” şeklinde konuştu.
Stresin değil stresi yönetememenin çalışma performansını olumsuz etkilediğine vurgu yapan Saygın “Her sorun bir fırsattır. Sorunları çözmek için soruna dışarıdan bakmak gerekir. Problemi çözmeye çözebileceğinize inandığınız kısımlardan başlamalısınız. Pozitif stres avantajdır. Motivasyon veren optimal stres iş yapmanızı sağlar” şeklinde konuştu.

Türkiye Kırmızı Lider Seviyor
İnsanları kırmızı, sarı, mavi ve yeşil olarak 4 renge ayıran kişisel gelişim uzmanı Oğuz Saygın, renklerden yola çıkarak liderlerin kişilik analizlerini de yaptı. Saygın, kırmızıları güçlü ve kararlı, sarıları sürprizlere açık, neşeli ve popüler, mavileri mükemmeliyetçi, yeşilleri ise barışçıl ve sevecen olarak niteledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü ve kararlı bir duruşu olduğunu belirten Saygın “Kendisi koyu bir kırmızıdır. Beden diline son derece hâkim ve etkili kullanıyor. 29 Ocak, ‘One Minute’ olayının yıldönümü. Erdoğan’ın bu çıkışı kendisinin saf bir kırmızı olduğunu gösterir. Eşi Emine Hanım ise mavidir. Erdoğan’ın programlarına baktığınızda Emine Hanım’ın titizliğini görürsünüz” dedi.
Kırmızıların yanında her zaman mutlaka bir yeşil olduğuna dikkat çeken Saygın, Türk siyasi tarihine bakıldığında hiçbir zaman iki kırmızının yan yana gelmediğinin görüleceğini ifade etti: “İki kırmızı bir ipte oynamaz. Siyasette başarı kırmızı ile yeşilin bir araya gelmesiyle elde edilir. Türk halkı yeşil liderlere alışık değildir. Türk halkı daha çok kırmızı ve maviyi sever. Bu tercih seçimlerin de rengini üç aşağı beş yukarı belirliyor.”
Belediye başkanları hakkında da değerlendirmelerde bulunan kişisel gelişim uzmanı Oğuz Saygın, Kadir Topbaş’ı “Düzgün, mavi bir kişilik”, MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ise “Kırmızı ve mavi bir kişiliğe sahip. Mesajı şu; ‘Ben planladıklarımı yaparım, ama düzenli yaparım.’ İşkolik bir yapısı var” şeklinde değerlendirdi.

ABD, iyi bir kırmızı arıyor
Amerika’da siyasi tercihlerin her zaman değişkenlik gösterdiğini belirten Saygın “Amerikalılar, artık Obama’nın mavi yeşil kişiliğinden sıkılmış durumdalar ve bir kırmızı arıyorlar. Bush tam bir kırmızıydı ve ABD halkının Bush gibi bir kırmızı arayışı içinde olduğunu görüyoruz. Onun için de önümüzdeki dönemde ABD’nin rengi kırmızı olacak. Bu da dünyadaki siyasi dengeleri ve politikaları değiştirecek” şeklinde konuştu.