12.02.2019

Kentteki Göçmenlerin Seslerini Yakalamak Projesi

Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) “Kentteki göçmenlerin* seslerini yakalamak” (Capturing the Voices of Migrants in the Cities) isimli bir proje yapmaktadır. UN-Habitat, bu proje kapsamında 8-12 Şubat 2020 tarihleri arasında Abu Dabi’de düzenlenecek olan Dünya Kentsel Forumu’nda (World Urban Forum-WUF) görsel-işitsel sergi açmayı planlamaktadır. UN-Habitat bu sergiyle, göçmenler üzerine olan anlatının değişimine, yabancı düşmanlığının azaltılmasına ve Küresel Göç Mutabakatı ile Küresel Mülteci Mutabakatı’nın uygulanmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır.

*Burada kullanılan “göçmen” kelimesi geniş anlamıyla tüm ekonomik göçmenler, sığınmacılar ve mültecileri ifade etmektedir.

UN-Habitat, proje kapsamında WUF’ta sergilenmek üzere göçmenlerin resim ve videolarını toplamaktadır ve sergide Türkiye’de yaşayan göçmenlerin de sesine yer vermek istemektedir.  Toplanan resimlerin arasından seçilenler WUF’ta sergilenecek olup video kayıtları ve diğer fotoğraflar web sitesi ve sosyal medya kanallarında paylaşılacaktır. Proje ile ilgilenen göçmenler, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri www.flickr.com/groups/migrantsincities/ sayfasına 10 Ocak 2020 tarihine kadar video ve resim yükleyebilirler. İlgilenenler, video dosyalarını UN-Habitat’ın proje takımından [email protected] adresine e-mail atarak da ulaştırabilir, soruları olması durumunda sorularını yine aynı e-mail adresine iletebilirler.

 “Kentteki göçmenlerin seslerini yakalamak” Sergisi
UN-Habitat sergiyle, göçmenler üzerine olan anlatının değişimine, yabancı düşmanlığının azaltılmasına ve Küresel Göç Mutabakatı ile Küresel Mülteci Mutabakatı’nın uygulanmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır.

Sergi;- Göçmenlerin kentlerinde en sevdikleri alanlarda kendilerini tanıtmalarını olası kılacaktır.
- Göçmenlerin kendi umut ve hayallerini, kentteki günlük yaşamlarında karşılaştıkları engelleri, olumlu ve olumsuz deneyimleri anlatmaları için fırsat verip izleyiciyi onların gerçekleriyle yüzleştirecektir.
- Göçmenlerin birer birey olarak kent üzerinde hakları olduğu gerçekliğine yönelik farkındalığı artıracaktır.
- Göçmen çocukların, gençlerin ve kadınların ihtiyaçlarına yönelik farkındalığı artıracaktır.
- Göçmenlere ait farklı hayat hikayelerini sunarak onların savunmasız ve homojen tek bir grup olmadığını; tersine sosyo-ekonomik ve eğitim geçmişleri birbirinden farklı kişilerden oluşan heterojen bir grup olduğunu gösterecektir.
- Kapsayıcılığın mekânsal boyutunu ve sosyal bütünlüğü sağlayan kapsayıcı kamu mekanlarının önemini vurgulayacaktır.
- Yerel paydaşların göçmenlere servis ve destek sağlanması konusundaki rolüne dikkat çekecektir. 
Projenin detaylarına dair detaylı bilgiyi ekteki “Information_Capturing Voices of Migrants in cities_short” isimli belgede bulabilirsiniz.

Video hazırlama ve yüklemeye yönelik yönlendirmeleri ekteki "Instructions on taking pictures and audio for WUF exposition” isimli dosyada bulabilirsiniz.

WUF’ta yayınlanacak video materyali için göçmenlere sorulabilecek soruları ekteki “Questions for audio material WUF expo_migrants in cities” isimli dosyada bulabilirsiniz.

WUF’ta yayınlanacak video materyali için yerel yönetimlere sorulabilecek soruları ekteki “Questions for audio material WUF expo_local authorities” isimli belgede bulabilirsiniz.

Ekler