20.04.2020

Kentleri Dönüştüren Salgınlar, 21 Nisan'da Şehir Konuşmaları Webinarında

Salgınların ve afetlerin kent planlamasında ve yapıların oluşumundaki etkileri üzerine Mimar Seda Özen Bilgili ile 21 Nisan 2020, Salı günü saat 21:00’da gerçekleştirilecek “Şehir Konuşmaları: Kentleri Dönüştüren Salgınlar” Zoom üzerinden yayınlanacaktır.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Şehir Konuşmaları online olarak devam ediyor. Yaşamın her alanında etkilerini hissettiren Covid-19, tıpkı geçmiş yıllarda görülen salgınlar gibi küresel boyutta bir çok değişimin tetikleyicisi oluyor.

Covid-19 ile mücadele kapsamında süren ev karantinaları, bugün konutlarda balkon, pencere, teras, bahçe gibi gün ışığı almayı ve hava akışını sağlayacak mekânsal yapıların insani gerekliliğini tekrar gündeme taşıdı. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için geleceğin kentlerinde, şehir planlama ve mimari tasarımda değişime gidilip gidilmeyeceği sorusunu akıllara getirdi. Kamusal mekanların kullanımına getirilen sınırlamalar, kamusal mekanın ne denli önemli bir toplumsal ihtiyaç olduğunu da ispatladı. Covid-19’un kamusal mekan tanımlanmasına nasıl yön vereceği ise ayrı bir merak konusu oldu.

Pandemi ile mücadelede kentlerin sahip oldukları altyapı, mekânsal organizasyon ve yerelde uygulanan kararlar süreç için risk yönetiminin en önemli parçaları olmakta. Pandemi süreçlerinde kazanılan deneyimler, geleceğin kentlerinin oluşumuna fayda sağlayıcı kazanç olarak görülebilir. Bu konuda mimar, şehir plancısı ve kent yöneticilerini dinlemek üzere Kentler Dönüştüren Salgınlar başlığıyla Şehir Konuşmaları’na, Seda Özen Bilgili’nin değerli katkılarıyla, online olarak devam ediyoruz.

Kayıt için TIKLAYINIZ. Kaydın ardından katılım bilgileri tarafınıza iletilecektir. 

Semineri aynı zamanda Youtube’dan canlı olarak da izleyebilirsiniz.

Online- Şehir Konuşmaları
Mimar Seda Özen Bilgili
21 Nisan 2020, Salı
21:00
Zoom