25.08.2023

"Katılımcı Demokrasi için Gençlik Koridoru" ile Gençler ve Yerel Yönetim Bir Araya Geliyor

MARUF on the Go kapsamında 26 Ağustos'ta Ankara Kent Konseyi Başkent Gençlik Meclisi’nin düzenleyeceği ve paydaşları arasında Avrupa Gençlik Forumu, Ankara Kent Konseyi ve Türkiye Kent Konseyler Birliği’nin bulunduğu “Katılımcı Demokrasi için Gençlik Koridoru” konferansı, gençleri hayatın her alanında güçlendirmek için gençlerin yaşadığı ekosistemde bir alan açmayı hedefliyor.

Etkinlik kapsamında gençlerin yaşadığı illerde yerel yönetimlerle birlikte politika katılım araçları ve karar alma mekanizmaları geliştirilecek. Yerel yönetimin yenilikçi ve yaratıcı politikalar geliştirmek için gençlerle oluşturacağı koridor, bir yandan katılımı artırırken, diğer yandan da yerel yönetimin de büyümesine yardımcı olacak. Bu kapsamda Türkiye'nin farklı bölgelerinde katılımcı demokrasinin gelişmesi için çalışan gençlik meclisleri bir araya gelerek katılımcı mekanizmaların araçlarını bulabilecekleri çalıştay düzenleyecek. 

Bu çalıştay ile yerel karar vericiler, bir "gençlik politikası ve gençlik için yerel eylem planı" geliştirmede gençlik iş birliği modülüne erişebilecek. Program, yerel karar alma süreçlerinde belediye meclisi gençlik meclislerinin etkinliğini ve potansiyelini artırmayı amaçladığından, Türkiye'deki 56 aktif gençlik meclisi temsilcisini hedefliyor.

Konum: Ankara Kent Konseyi

Tarih: 26 Ağustos 2023

Katılımcı Sayısı: 65 kişi

Etkinlik Dili: Türkçe-İngilizce

Paydaşlar:

Ankara Kent Konseyi

Avrupa Gençlik Forumu

Türkiye Kent Konseyler Birliği