11.04.2017

Karadeniz İçin Kiev’de Buluştular

“Sivil Toplum Örgütleri İçin Uygun Bir Ortam Oluşturulması: Karadeniz Bölgesinde Bir Sivil toplum Stratejisine Doğru” konulu 7. Uluslararası Karadeniz STK Forumu, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlendi.

Romanya Kalkınma STK’ları Federasyonu (FOND), Avrupa Komisyonu ve Romanya Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen forumda Karadeniz havzasındaki ülkelerin yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri biraraya geldi. Karadeniz havzasının bir bariyer değil tam aksine bir işbirliği alanını temsil ettiği vurgusu yapılan forumda; toplantılarda Marmara Belediyeler Birliği’ni Genel Sekreter M. Cemil Arslan temsil etti. Arslan, Karadeniz havzasındaki yerel yönetimlerin temsilcileri ile işbirliği fırsatlarının önemine dikkat çekti.

Karadeniz Sinerjisi

Forum, sivil toplum örgütlerinin görevlerini yerine getirmelerinde onları destekleyen ve bölgede bir katma değer oluşturan başarılı bir “Karadeniz Sinerjisi” olarak tasarlandı.  Toplantılar boyunca bölgesel paydaşlar için bir merkez haline gelmede bölgedeki kaynakların kolaylaştırıcı rolü ve STK'lar için uygun bir ortam oluşturulması yönünde sivil toplum için standartların teşvik edilmesi konuları mercek altına alındı.

Bu yılki forumda, bölgedeki sivil toplum sektörünün ortak ihtiyaçları ve sorunları tartışıldı. Katılımcılar; demokrasi, insan hakları, çevre, çocuk koruma ve gençlik gibi konularda somut bölgesel işbirliği girişimleri yoluyla sağlanabilecek potansiyel çözümler konusunda görüşlerini paylaştılar.

Diğer İçerikler Haberler