10.11.2017

III. Marmara Denizi Sempozyumu Yolda

Marmara Belediyeler Birliği, III. Marmara Denizi Sempozyumu’nu 21 Kasım 2017 tarihinde “Bölgesel İşbirliği –Tuna” temasıyla İstanbul’da hayata geçirecek. Marmara Denizi kentsel kirlilik kaynakları ve önleme faaliyetleri, bütüncül olarak Marmara Denizi’nin tarihsel değişimi ve Tuna Nehri – Karadeniz – Marmara ilişkisi konularının üç oturumda tartışılacağı sempozyumun hemen akabinde ise 22 Kasım’da akademisyenlerin, uzmanların, merkezi ve yerel idare temsilcilerinin katılımıyla yuvarlak masa toplantıları yapılacak. İki gün boyunca ilgili uluslararası organizasyonlar ve yetkili uzmanlar birikimlerini ve deneyimlerini paylaşacaklar.

Marmara Denizi’nin kirlilik durumunu, ulaşım nedeniyle oluşan riskler ve tehditleri, kullanılmış suların deşarj koşullarını ve denizel ekosistemdeki biyolojik aktiviteleri tartışmaya açan Marmara Denizi Sempozyumu ilk defa 2012 yılının Aralık ayında “Derdimiz, Değerimiz, Denizimiz; Marmara” ismiyle düzenlendi. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Bursa ve Kocaeli Büyükşehir Belediyelerinin aktif desteğiyle hayata geçen sempozyum, 5 oturumda 30’un üzerinde konuşmacıyla gerçekleştirildi.

Marmara Denizi Sempozyumu’nun ikincisi “Su Ürünleri” ana temasıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nin yanı sıra, Bursa ve Kocaeli Büyükşehir Belediyelerinin destekleriyle 22-23 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirildi. 2 gün süren sempozyumda 55 konuşmacı Marmara Denizi’ne ilişkin farklı perspektifleri değerlendirmiş, bu değerlendirmeler ayrıca “Marmara Denizi Sempozyumu Bildirileri” başlığıyla yayınlanmıştır.

Programa kayıt için LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Çalıştaya kayıt için LÜTFEN TIKLAYINIZ.

İrtibat

Ahmet Cihat Kahraman – MBB Çevre Yönetimi Koordinatörü
[email protected]