02.12.2022

Hukuk Platformu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ev Sahipliğinde Toplandı

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Hukuk Platformu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ hukuk müşavirleri ve avukatları ve Kocaeli’den altı ve İstanbul’dan on altı ilçe belediyesinin hukuk işleri müdürleri ve avukatlarının katılımıyla bir araya geldi. 70 hukukçunun katıldığı toplantıda platform üyeleri, yerel yönetimlerde iş hukukuna ilişkin güncel hukuki sorunlar ve çözüm önerilerini Prof. Dr. Talat Canbolat ve Av. Arb. Emine Canbolat ile istişare etti.

Toplantı gündeminde yer alan konu başlıklarından Belediyelerde Arabuluculuk Müessesesinde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri, İş Kanunundan Kaynaklanan Davalara İlişkin Sorunlar ve Çözüm Önerileri, Belediye Personel Şirketindeki İşçi Personelin İmza Yetkisinin Sınırları ve Genel Sorunlar ve Çözüm Önerileri, Belediye Şirketlerinde Kıdem Tazminatı Hak Eden Personele Kısmi veya Mükerrer Ödemeler Yapılması ve Bunun Tespiti Sorunları ve Çözüm Önerileri ile 696 sayılı KHK’lı İşçiler Tarafından Açılan Muvazaa ve Uyum Davalar iki saat süren bir seminer ile tartışılarak yaşanan sorunlara çözüm önerileri getirildi.

Toplantının açılışında konuşan MBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, MBB’nin yeni dönem vizyonundan bahsetti. Büyükakın, belediyelerin iyi çalışmalarının arkasında yetkin belediyecilerin olduğunu, yetkinliği artırmak adına da Marmara Bölgesi’nde belediyeler arası değişim programı başlatılacağını ve bu sayede farklı ölçeklerdeki belediyelerin deneyimlerini birbirleriyle paylaşmalarına olanak sağlanacağını belirtti. Günümüzde karşı karşıya olduğumuz sorunların tek başımıza çözebileceğimizden büyük olduğunun altını çizen Büyükakın, MBB tarafından iki yılda bir düzenlenen Marmara Urban Forum’un (MARUF) 2021 yılındaki “yeniden düşün, birlikte hareket et” sloganının rehber edinilmesi ve sorunlarla birlikte baş edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Toplantının akabinde katılımcılar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı sorumluluğunda ve koordinasyonunda yapılan ve doğal çevresiyle birlikte 2 bin dönümlük alana yayılan dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahip ORMANYA Doğal Yaşam Parkı’na teknik ziyarette bulundu.

1/6