17.10.2016

Habitat III, Ekim'de Ekvador’un Başkenti Quito’da

Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kalkınma Konferansının üçüncüsü (Habitat III) 17-20 Ekim’de, Ekvador’un başkenti Quito düzenleniyor.

Kentleşme sorunlarını BM Milletler Arası İnsan Yerleşimleri Programı üyesi ülkeler, çok taraflı kuruluşlar, yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum katılımıyla tartışmak üzere düzenlenen konferansta yeni kentsel gündemin belirlenmesi ve kent yönetimi, kentsel planlama/tasarım ile belediye finansmanları bağlamlarındaki uygulamaların, kentleşme dinamikleri ve ulusal kentleşme politikaları arasındaki ilişkiyi belirlemesi hedefleniyor.

Yirmi yılda bir düzenlenen konferansın ilki 1976 yılında Kanada’nın Vancouver şehrinde, ikincisi ise (Habitat II) 1996 yılında Türkiye ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilmişti.

Habitat III kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentsel demografi, arazi ve kent planlaması, çevre ve kentleşme, kentsel yönetişim ve mevzuat, kent ekonomisi ile konut ve temel hizmetler başlıklarından oluşan Türkiye Habitat III Ulusal Raporu’na, Bakanlığın internet sitesinden erişilebilmektedir. Bakanlığın internet sitesi için tıklayınız.

Habitat III hakkında detaylı bilgi için: https://www.habitat3.org/