09.09.2022

Avrupa Atık Azaltım Haftası'nda Yerinizi Alın

Marmara Belediyeler Birliğinin Türkiye Koordinatörü olduğu Avrupa Atık Azaltım Haftası’nın (European Week for Waste Reduction – EWWR) 2022 yılı başvuruları başladı. Teması “Döngüsel & Sürdürülebilir Tekstil” olarak belirlenen Avrupa Atık Azaltım Haftası kapsamında dünya genelinde 19-27 Kasım 2022 tarihlerinde farkındalık etkinlikleri düzenlenecek. Son başvuru tarihi: 13 Kasım 2022. Hafta hakkında MBB'nin 3 Ekim Pazartesi günü saat 10.30'da düzenleyeceği bilgilendirme toplantısına bu link üzerinden kayıt olabilirsiniz. 

Avrupa Atık Azaltım Haftası (EWWR) Nedir?

Avrupa'da atık önleme konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir girişimdir. Geniş bir kitleyi (kamu idareleri, özel şirketler, sivil toplum ve vatandaşlar dahil olmak üzere) tek bir hafta boyunca sürdürülebilir kaynak ve atık yönetimi konusuna dahil olmaya ve bu konuda farkındalık artırıcı faaliyetler uygulamaya teşvik eder.

Kimler Katılabilir?

Avrupa Atık Azaltım Haftası'nın amacı; çeşitli aktörler tarafından yürütülen bilinçlendirme faaliyetlerini koordine ederek tüm bir hafta boyunca atık önleme, yeniden kullanım ve geri dönüşüm kavramını ön plana çıkarmaktır.

Bu aktörler "EWWR eylem geliştiricileri" olarak geçmektedir ve belediyeler, kamu kurumları, atık yönetim şirketleri, özel şirketler, sivil toplum örgütleri, okullar, üniversiteler ve vatandaşlar da bireysel olarak EWWR’ye katılabilirler.

EWWR Eylem Geliştiricileri Ne Yaparlar?

Eylem Geliştiricileri her yıl Kasım ayının son haftasında tüm Avrupa'da ve Avrupa dışında farkındalık artırıcı faaliyetler gerçekleştirmektedirler.

EWWR Ödülleri

EWWR Koordinatörleri, her yıl kendi bölgelerinde gerçekleşen en fazla beş eylemi (eylem geliştirici kategorisi başına 1 adet olmak üzere) önceden seçer ve bunları EWWR Ödülleri adayları olarak öne sürer.

Web sitesinden detaylı bilgi alabilir, link üzerinden siz de başvurabilirsiniz.

EWWR Bilgi Notu

2022 Tematik Odağı

EWWR Ödülleri

Eylem Geliştiricileri için Katılım Bilgi Notu

Faaliyet Kaydı için Rehber