05.01.2023

Dünya Habitat Günü ve Dünya Şehirler Günü’ne Ev Sahipliği Yapacak Kentler Aranıyor

Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı’nın (UN-Habitat) yürütücülüğünde her yıl Kent Ekimi (Urban October) kapsamında gerçekleştirilen Dünya Habitat Günü (World Habitat Day) ve Dünya Şehirler Günü’ne (World Cities Day) 2023 ve 2024 yıllarında ev sahipliği yapacak kentler aranıyor. Çağrıya ilgi duyan kentler 31 Ocak 2023 tarihine kadar başvurularını tamamlayabilir.

Dünya Habitat Günü’ne ev sahipliği yapmak isteyen kentler çağrıyla ilgili daha fazla bilgiye buradan erişebilir.

Dünya Şehirler Gününe ev sahipliği yapmak isteyen şehirler çağrıyla ilgili daha fazla bilgiye buradan erişebilir.

Dünya Habitat Günü Hakkında:  BM Genel Kurulu tarafından 1985 yılında kabul edilmiş ve ilk olarak 1986 yılında “Barınmak benim hakkım” temasıyla Kenya’nın Nairobi şehrinde kutlanmıştır. Kentlerin mevcut durumunu ve barınma hakkına odaklanan gün, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü farklı bir tema ile kutlanmaktadır.  Her yönetim seviyesine ve farklı paydaşlara açık olan günde o yılın temasıyla ilgili iyi uygulamaların da paylaşıldığı etkinlikler düzenlenmektedir. 2022 yılında gerçekleştirilen gün, Balıkesir’de “Boşluğu Önemse: Kimseyi ve Hiçbir Yeri Geride Bırakma” temasıyla gerçekleştirilmiştir.

Dünya Habitat Gününe dair daha fazla bilgiye bu link üzerinden erişebilirsiniz.

Dünya Şehirler Günü Hakkında: BM Genel Kurulu’nda küresel kentleri ve onların başarılarını kutlamak için 2014 yılında kabul edilmiştir. Kent Ekimi’ni kapatmak için her sene farklı bir temayla 31 Ekim’de gerçekleştirilmektedir. Dünya Şehirler Günü, 2023 yılında “herkes için sürdürülebilir kent geleceğinin finansmanı”, 2024 yılında ise “kentler için iklim ve yerel eylemi öncülük eden gençler” konularına ilişkin düzenlenecektir.

Dünya Şehirler Günü ile ilgili daha fazla bilgiye bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.