05.10.2021

Dayanıklı Büyükşehirler İçin Sivil Katılım ve Dayanışma Webinarı 7 Ekim'de

Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) ve Metropolis tarafından Dünya Büyükşehirler Günü ilan edilen 7 Ekim’de Marmara Belediyeler Birliği, Metropolis ve Argüden Yönetişim Akademisi ortak bir çevrimiçi etkinlik (webinar) düzenleyecek. Dayanıklı Büyükşehirler için Sivil Katılım ve Dayanışma başlıklı etkinlikte, şehirlerde her bir birey ve kurumun dayanıklılık konusunda hemşerilik/komşuluk kimliğine dayanarak katılım ve dayanışma ile yapabileceği katkılar değerlendirilecek.

Türkiye’de ayrı bir şehir formasyonu olan büyükşehirlerde ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan dayanıklılık özel öneme taşıyor. Pandemi, deprem, sel ve yangın gibi çeşitli fiziksel riskler ile bunlara bağlı insani, sosyal ve ekonomik krizler ortaya çıkabiliyor. Büyükşehirlerin söz konusu olası risklere karşı dayanıklılık kazanması sadece ülkemizde öncelikli bir gündem maddesi değil. Metropolis tarafından ilan edilen 7 Ekim Dünya Büyükşehirler Günü kapsamında, Ekim ayının ilk haftası birçok ülke ve şehirde Büyükşehirlerde Sosyal Dayanıklılık teması ele alınacak.

Dayanıklı Büyükşehirler için Sivil Katılım ve Dayanışma başlıklı etkinlik ile konunun Türkiye’deki belediyeler, sivil toplum ve vatandaşlar ile ilgili diğer paydaşların gündemine taşınması hedefleniyor. Böylece, özellikle büyükşehirlerin sosyal açıdan daha dayanıklı hale getirilmesinde sivil katılım ve dayanışmanın rolü ön plana çıkarılacak. Şehirlerde her bir birey ve kurumun dayanıklılık konusunda hemşerilik/komşuluk kimliğine dayanarak katılım ve dayanışma ile yapabileceği katkılar değerlendirilecek.

Kent konseylerinden, sivil toplum kuruluşlarından, büyükşehir belediyelerinden, ilçe belediyelerinden ve akademik kuruluşlardan paydaşlar ile ilgilenen herkesin katılımına açık olan etkinlik kapsamında Türkçe ve İngilizce simültane çeviri sağlanacak.

Kayıt için buraya tıklayınız.

DAYANIKLI BÜYÜKŞEHİRLER İÇİN SİVİL KATILIM VE DAYANIŞMA

Tarih: 7 Ekim 2021, Perşembe

Saat: 10:00-11:30

Mecra: Zoom

1/6
Dayanıklı Büyükşehirler İçin Sivil Katılım ve Dayanışma Webinarı 7 Ekim'de}
Dayanıklı Büyükşehirler İçin Sivil Katılım ve Dayanışma Webinarı 7 Ekim'de}

Diğer İçerikler Duyuru