05.11.2021

Buğday Derneği, Belediyeleri “iyi Uygulama Tespit Formu”nu Doldurarak Zehirsiz Kentler İçin Birlikte Çalışmaya Çağırıyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, AB tarafından desteklenen Sivil Toplum Diyaloğu VI programı kapsamında, Avrupa Pestisit Eylem Ağı ortaklığı ve Zehirsiz Sofralar Pestisit Eylem Ağı işbirliği ile “Zehirsiz Kentlere Doğru” projesini yürütüyor.

Kentler ve kamusal alanlarda kemirgenler, haşereler, nematodlar, sinekler, böcekler, zararlı ve yabancı otlar vb. ile mücadele için kullanılan zehirli biyosidal ürünlerin yerini doğa dostu yöntemlerin alması için yerel yönetimlerin konuyla ilgili sorumluluk üstlenmesi büyük önem arz ediyor.

Zehirsiz Kentlere Doğru projesi kapsamında, kentlerdeki park ve bahçeler, yeşil alanlar, okullar, spor sahaları gibi ortak alanlarda, doğayı ve insan sağlığını tehdit eden pestisit ve biyosidal ürünlerin kullanımının azaltılması hedefiyle Belediyeler için Zararlılarla Zehirsiz Mücadele Rehberi hazırlanıyor.

Buğday Derneği, Türkiye’deki belediyelerin zararlılar ile mücadele için yaptıkları iyi, yenilikçi ve alternatif uygulamaları, projeleri veya çalışmaları tespit etmek; bu uygulamalara Belediyeler için Zararlılarla Zehirsiz Mücadele Rehberinde yer vermek ve zararlı mücadelesinde uygulanan doğa dostu yaklaşımların arttırılmasına katkıda bulunmak amacıyla, belediyeleri “İyi Uygulama Tespit Formu”nu doldurarak Zehirsiz Kentler için birlikte çalışmaya çağırıyor.

İyi Uygulama Tespit Formunu buradan indirebilir, doldurduğunuz formu [email protected] adresinden Buğday Derneği Proje Ekibine iletebilirsiniz.

Zehirsiz Kentlere Doğru projesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.