01.02.2021

Belediye Başkanları Sözleşmesi Akran Öğrenme Programı Başvuruları Başladı

İklim ve enerji konularında karşılaşılan zorluklar hakkında bilgi edinmek, ilham almak ve harekete geçmek için bir fırsat olan Belediye Başkanları Sözleşmesi Akran Öğrenme Programı (Covenant of Mayors Peer Learning Programme) 2021-2022 dönemi başvuru süreci devam ediyor.

Belediye Başkanları Sözleşmesi Akran Öğrenme Programı, Avrupa'daki şehirlere ve bölgelere iklim ve enerji konularında yaşanan zorlukların üstesinden gelmek için özel akran tartışmaları yoluyla kapasitelerini ve bilgilerini artırma fırsatı sunuyor. Şehirlerin ve bölgelerin farklı ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan öğrenme programı; iklim değişikliği uyum ve azaltım yolculuğunun çeşitli aşamalarını hedefleyen özel programlar içeriyor.

Program katılımcılara,

  • Doğa temelli çözümlerle iklim değişikliğine nasıl uyum sağlanacağına dair fikir alışverişinde bulunma,
  • Vatandaşlar ve iş dünyasıyla birlikte bir iklim anlaşması nasıl oluşturmayı veya iklim tarafsızlık stratejisi geliştirmeyi öğrenme,
  • Rekabetçi finansman fırsatlarına başarılı bir şekilde nasıl başvurulacağına dair uzmanlardan bilgi edinme,
  • Sürdürülebilir Enerji ve İklime Uyum Planları (SECAPs) hakkında özel geri bildirim ve tavsiye alma gibi fırsatlar sunmakta.

Başvuru sahipleri, başvurmak istedikleri programı kendileri seçememektedir. Belediye Başkanları Sözleşmesi Ofisi, başarılı başvuru sahiplerini, öğrenme ihtiyaçlarına, karşılaştıkları zorluklara ve uzmanlıklarına göre seçecek ve eşleştirecektir. Akran Öğrenme Programının bu turu için en fazla 51 şehir, 14 koordinatör ve 5 enerji ajansı seçilecek olup seçim sonuçları Mayıs 2021 tarihinde açıklanacaktır.

Haziran 2021'de Akran Öğrenme Programının başlamasından önce, girişime katılmaları koşuluyla, mevcut ve muhtemel tüm Belediye Başkanları Sözleşmesi imzalayıcıları (belediyeler), bölge koordinatörleri ve destekçi kuruluşlar programa katılabilmektedir. Sözleşmeye dair daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz tıklayınız.

Programla ilgilenen yerel ve bölgesel yönetim temsilcilerinin 19 Mart 2021 tarihine kadar ilgili web sitesi üzerinden başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru süreci ve başvuru için gerekli belgeler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Belediye Başkanları Sözleşmesi Akran Öğrenme Programı hakkında sorularınızı Heather Brooks’a [email protected] e-posta adresi üzerinden iletebilirsiniz.