17.05.2019

Avrupa Yeşil Başkent ve Avrupa Yeşil Yaprak Ödülleri Başvuruları Başladı

2022 Avrupa Yeşil Başkent (European Green Capital-EGCA) & 2021 Avrupa Yeşil Yaprak (European Green Leaf-EGLA) Ödülleri Başvuruları Başladı.

Avrupa Komisyonu tarafından çevre dostu şehir yaşamını teşvik etmek üzere düzenlenen 2022 Avrupa Yeşil Başkent ve 2021 Avrupa Yeşil Yaprak Ödülleri başvuruları başladı.
Avrupa Yeşil Başkent Ödülü, 100.000’in üzerinde nüfusa sahip ve çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik konularında lider olduğunu göstermiş bir Avrupa şehrine verilecektir. Ödülü kazanan şehre, 350.000 Euro verilecektir.

Avrupa Yeşil Yaprak Ödülü ise 20.000 ve 100.000 nüfus aralığında olan bir ilçeye ya da kente, onların daha iyi bir çevre yönetimi için harcadıkları çabayı takdir etmek ve desteklemek amacıyla verilecektir. 2021 yılı ödülünü kazanan şehre, Avrupa Yeşil Yaprak yılı boyunca yapacağı etkinlikleri desteklemek için 75.000 Euro verilecektir.

Portal (https://www.egcaeglaportal.eu/) üzerinden kayıt yaptırarak şehrinizin EGCA 2022 veya EGLA 2021 ödülleri için uygunluğunu kontrol edebilirsiniz. Kayıt ücretsizdir.

Avrupa Yeşil Başkent Ödülü ya da Avrupa Yeşil Yaprak Ödülü sahibi olmak; çevre projelerine daha fazla odaklanılması, uluslararası medya kapsamında yer alınması, turizm ve yabancı yatırımların artması, yerel ekonominin canlanması ve istihdamın artırılması gibi pek çok faydayı da beraberinde getirmektedir. EGCA ve EGLA kazananları ile son eleme listesine giren şehirler ayrıca Avrupa Yeşil Başkent ve Avrupa Yeşil Yaprak Ağlarına da erişim sağlayarak tecrübe ve iyi uygulamaların paylaşıldığı ortak bir platform desteğine de sahip olmaktadır.

Son başvuru tarihi: 14 Ekim 2019 saat 23:59 CEST (GMT +2)

İletişim: [email protected] EGCA 2022 Sekreteryası
[email protected] EGLA 2021 Sekreteryası     

Ödül ve başvuru ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki web siteleri üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.
http://ec.europa.eu/environment/europeangreencapital/applying-for-the-award/
http://ec.europa.eu/environment/europeangreencapital/europeangreenleaf/application/

Ödüllerle ilgili en son haberleri aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Twitter@EU_GreenCapital
Facebook@EuropeanGreenCapitalAward