30.11.2017

Altın Karınca Ödülleri Sahiplerini Buldu

Marmara Belediyeler Birliği (MBB), 7. Altın Karınca Ödül Törenini Conrad Bosphorus Hotel’de 30 Kasım 2017 Perşembe günü MBB ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla gerçekleştirdi.

Haber spikeri Sevinç Satıroğlu’nun sunuculuğunu üstlendiği ödül törenine çok sayıda il ve ilçe belediye başkanı ve yöneticisi katıldı. Belediye başkanlarına ve ekiplerine ödüller, MBB ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal tarafından takdim edildi.

MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan'ın yarışma hakkında teknik bilgileri ve jürinin değerlendirme kriterleri hakkında gerçekleştirdiği sunumundan sonra söz alan Başkan Mevlüt Uysal, MBB Başkanlığına yeni seçilmiş bir belediye başkanı olarak geçmişte MBB’de emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirterek, geçmişte Marmara Denizi’ni temiz tutmak üzere kurulan MBB’nin, şehirlerde yapılan hizmetleri takip ettiğini ve şehircilik adına yapılması gerekenleri yaptığını söyledi. Dünyada Sanayi Devrimi'nden sonra şehirlerin yükünün gün geçtikçe arttığını, köyden şehirlere doğru bir akım başladığını ve şehirlerde yaşayanların oranının yüzde 70’lerin üzerine çıktığını ifade eden Mevlüt Uysal, bunun belediyelerin yükünü arttırdığını dile getirdi.

“Çok Önemli Bir Noktaya Geliyoruz”
“Her ne kadar Sanayi Devrimi'nden sonra geç kalınmış olsa bile belediyecilik adına çok önemli bir noktaya geldiğimizi görüyoruz” diyen Uysal, “Belediyecilik alanında gelişmiş ülkelerle kendimizi kıyaslarsak kendimize çok haksızlık etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Belediyeler olarak yapmış olduğumuz çalışmalar gelişmiş ülkelerin belediyelerinden aşağı kalır çalışmalar değil. Daha yapmamız gerekenler var ama bu konuda iyi bir noktaya geldiğimizi de düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri'ne baktığında sosyal belediyecilik ile kültür-sanat etkinliklerinin ön plana çıktığını vurgulayan Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bundan 20 sene önce belediyenin bütün işi vatandaşın evine suyu akıtmak, yolunu yapmak gibi rutin belediyecilik hizmetleriydi. Artık bu tür hizmetler büyük ölçüde tamamlandığı için sadece rutin belediye hizmetleri değil, sosyal kültürel konular başta olmak üzere hayatın her alanıyla ilgilenmek konusunda önemli mesafeler kat edildi.”

“Tecrübe Paylaşımı için Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri Bir Fırsat”
Tecrübe paylaşımının önemine de dikkat çeken Uysal, “Tecrübe paylaşımı için belediyeler birbirileriyle iletişim kuruyor. Ancak özellikle MBB üyesi belediyeler olarak bilgi ve tecrübe paylaşımında daha etkin olmak zorundayız. MBB üyesi 191 belediyemizin etkili tecrübe paylaşımını daha da verimli hale getirmek için Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri çok güzel bir fırsat. Altın Karınca; belediyelerimizin tatlı rekabetini, tecrübe paylaşımını, yapılan işlerin halka daha doğrudan anlatımını içinde barındırıyor. Geçmişte Altın Karınca Ödülü alan projeler anında diğer belediyeler için örnek olmuş, uygulanmaya başlanmış. Belediyeler bu ödül sayesinde yaptıkları projelerini vatandaşlara daha kolay duyurmuş. Bu projeler Türkiye’de hatta dünyadaki başka şehirlere örnek olabiliyor. İnşallah bu yıl ödül alan projeler de daha geniş kitleye ulaşan projeler haline gelecek.” diye konuştu.

“Dayanışma ve Yapılan İşlerin Paylaşımı Açısından Çok Önemli”
Ödül alan proje sahibi belediyelere ve güzel projeler ürettiği halde yarışmaya müracaat etmeyen belediyelere teşekkür eden Başkan Mevlüt Uysal, bu yıl ilk defa Altın Karınca ödüllerinin sadece 1. olan belediyelere verildiğini ve bunun da doğru yöntem olduğunu belirtti. Mevlüt Uysal, “İnşallah bundan sonra da bu yarışma devam edecek. Altın Karınca, dayanışma ve yapılan işlerin paylaşımı açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Jürimize, emeği geçenlere ve katılımcılar ile basın mensuplarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

9 Ayrı Kategoride 47 Ödül
Başkan Mevlüt Uysal daha sonra 9 ayrı kategoride ödül almaya hak kazanan 47 belediyeye ödüllerini takdim etti. Törenin sonunda ödül alan bütün belediye başkanları ile yöneticileri Başkan Mevlüt Uysal ile birlikte aile fotoğrafı çektirdi. Altın Karınca Ödül Töreni’nde yarışmaya müracaat eden 262 projeden 47’si; Afet Yönetimi, Ulaşım, Kültür-Sanat, Sosyal Belediyecilik, Şehircilik Altyapısı, Kurumsal Gelişim, Sürdürülebilir Çevre Yönetimi, Şehir Teknolojileri, Yerel Kalkınma ve İşbirliği alanında ödüle layık görüldü.

Ekler

Diğer İçerikler Haberler