06.05.2021

5 Haziran Dünya Çevre Günü Bu Yıl "Ekosistem Restorasyonu" Temasıyla Kutlanacak

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilen BM Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü ilan edilmiştir. 1976’dan itibarense dünya genelinde Dünya Çevre Günü’nü kutlamak adına hükümetler, işletmeler ve vatandaşların katılımıyla çeşitli temalarla çevre kirliliğinin boyutlarına dikkat çeken ve çevre duyarlılığına işaret eden etkinlikler yapılmaktadır.

Dünya Çevre Günü bu sene Ekosistem Restorasyonu teması ile Pakistan’ın resmi ev sahipliğinde kutlanmaktadır. Ekosistem restorasyonu, doğayı sömürmekten iyileştirmeye gitmek için hasarın önlenmesi, durdurulması ve tersine çevrilmesi anlamına gelmektedir. BM tarafından bu Dünya Çevre Günü'nde ormanlardan tarım arazilerine, dağların tepesinden denizin derinliklerine kadar milyarlarca hektarı canlandırma misyonu olan Ekosistem Restorasyonu On Yıl girişimi başlatılmaktadır. Çevre kirliliğini önleme hassasiyetiyle kurulan ve kurulduğu günden bu yana çevre alanında kapasite geliştirmeyi görev bilen Marmara Belediyeler Birliği (MBB) #DünyaÇevreGünü #EkosistemRestorasyonu ve #ÇepeÇevreMarmara diyerek BM Ekosistem Restorasyonu On Yıl girişimine üye belediyeleri ve paydaşlarından aldığı güçle destek vermektedir.

MBB’nin Dünya Çevre Günü programı BM Ekosistem Restorasyonu teması ile uyum içerisinde belediye başkanları çevre iyi niyet beyanı, iletişim kampanyaları ve çevrim içi seminerler olmak üzere 3 temel sacayağına oturmaktadır.

MBB'nin #DünyaÇevreGünü, #EkosistemRestorasyonu ve #ÇepeçevreMarmara etiketleriyle başlattığı yan etkinlik çağrısının detaylarına www.marmara.gov.tr/dunya-cevre-gunu linki üzerinden ulaşabilirsiniz.