22.02.2023

2023 Dünya Habitat Ödüllerine Başvurular Başladı

Yenilikçi ve sürdürülebilir konut çözümlerini içeren proje ve programların yarıştığı 2023 Dünya Habitat Ödülleri’ne (World Habitat Awards) başvurular başladı. Son başvuru tarihi 12 Mart 2023.

35 yılı aşkın süredir World Habitat ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) ile ortaklaşa yürütülen Dünya Habitat Ödülleri, istisnai projelere ve programlara uluslararası tanınırlık sağlayarak konut sorunlarına yönelik öncü yaklaşımları öne çıkarıyor. 

Yarışmaya,

  • Mevcut konut sorunlarına pratik, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üreten,
  • Dünyanın diğer ülkelerine aktarılabilir veya uyarlanabilir,
  • Halihazırda uygulanmakta veya tamamlanmış, yani tasarım aşamasında veya geliştirmenin çok erken aşamalarında olmayan,
  • Habitat terimini geniş bir perspektiften ele alan ve bir dizi başka fayda sağlayan konut projeleri veya programlarının katılmaları teşvik ediliyor.

Konutla ilgili her türlü yenilikçi proje ve program, geliştirilmekte veya tamamlanmış olmak kaydıyla başvuruda bulunabilir. Her yıl yaklaşık 10 projeye Bronz, Gümüş ve Altın kazanan unvanları veriliyor. 2023 Dünya Habitat Ödülleri’nde Altın Ödül almaya hak kazanan iki proje 10.000 £ ödülün sahibi olacak. Altın Ödül kazananlar, World Habitat’ın Exchange programı aracılığıyla konut çözümlerine yaklaşımlarını paylaşma fırsatına da erişecek. Ayrıca diğer seçkin projeler ve programlar için Gümüş ve Bronz Ödüller verilecek. Bu ödülleri kazananlar sertifika alacak ve Dünya Habitat Ödülleri Kazanan Ağı’na (World Habitat Award Winners Network) girecekler.

Ödüle başvuru yapmak isteyen belediyeler, başvurularını buradan yapabilir.

Sorularınız için [email protected] e-posta adresi üzerinden World Habitat ile iletişim kurabilirsiniz.

2023 Ödülleri için daha fazla bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.