11.04.2017

2. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi “göçmen Çocuk” Temasıyla Düzenleniyor

Suriye’deki savaş nedeniyle dünya, bir nesilde tek bir çatışma nedeniyle yerinden edilmiş en büyük mülteci nüfusuyla karşı karşıya kaldı. Türkiye’deki kamplarda ise 272 bin, şehirlerde de 2.5 milyon sığınmacı var. Eğitim ihtiyacı olan en az 800 bin Suriyeli çocuk bulunuyor. İstatistiklere göre 2026 yılında Türkiye’de 4 milyon Suriyeli olma ihtimali mevcut. Eğer gerekli çalışmalar yapılmazsa eğitimsiz çocukların ileride işsiz, ötekileştirilmiş, insanların korktuğu, saldırgan bireyler olabilme olasılığı var.

Bu konuda yerel yönetimlere de büyük bir sorumluluk düşüyor. Marmara Belediyeler Birliği tarafından, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, UNHCR ve UNICEF işbirliği ile birlikte düzenlenecek olan 2. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi, "göçmen çocuk" temasıyla 30 Nisan Cumartesi günü Harbiye Askeri Müze’de yapılacak. Göçmen çocukların; psiko-sosyal destek, çalışma / erken yetişkinlik, eğitim ve şehir ve belediye hizmetleri noktalarında; yerel yönetimler, akademisyenler, uzmanlar ve tasarımcılar tarafından problemlerinin fark edilmesi ve bunlara çözüm önerileri geliştirilmesi Kongre’nin temel amacını oluşturmaktadır.

Kongrede göçmen çocukların yaşadıkları yeni şehirle ilişkilerinin farklı alanlarda ele alındığı akademik oturumlar ve çalıştaylar yapılacaktır. Göçmen çocukların da katılım göstereceği çalıştaylarda çocuklar sorunlarını, isteklerini ve hayallerini birinci ağızdan aktaracaklardır. Kongre süresince yerel yönetimler, stantlarında çocuklarla ilgili çalışmalarını sergileyeceklerdir. Çocuk katılımcılar belediyelerin stantlarında belediyelerin çocuklara özel sunduğu hizmetleri deneyimleme ve oyunlar oynama fırsatı yakalayacaklardır.

Kongre kapsamında, Kilis Öncüpınar Geçici Barınma Merkezi’nde eğitim gören öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi, Suriye ve Kilis yöresine ait halk oyunları gösterisi yapacak.

BİLİYOR MUYDUNUZ?

-Türkiye’de her gün 125 Suriyeli bebek dünyaya geliyor. Bu sayı yılda 45 bine tekabül ediyor. En az 200 bin Suriyeli çocuk Türkiye’de doğdu.

-Türkiye’de en az 830 bin Suriyeli çocuk eğitim çağında ve bunların ancak %30’u okula gidebiliyor.

- Türkiye’deki çocuk mültecilerin 75 bini Türk devlet okullarına gidiyor ve Türkçe eğitim alıyor.

-4 Yaklaşık 85 bin kadar kamplarda yaşamakta olan mülteci çocuklar, AFAD denetiminde okula gidiyor. Arapça eğitim alıyor ve Suriye müfredatı izleniyor.

- Mülteci çocukların 170 bini Geçici Eğitim Merkezleri’nde (GEM) ders alıyor.

-Türkiye’deki mülteci çocukların %60.2’si yani en az 500 bin mülteci çocuk okula gitmiyor.

-Türkiye’deki bütün mülteci çocukların eğitilebilmesi için 35 bin öğretmene ve 25 bin dersliğe ihtiyaç var.

-Türkiye’de kayıt altına alınmış Suriyelilerin %20’si 0-6 yaş aralığında.

Etkinlikle ilgili diğer tüm detaylar ve kayıt için www.cocukvesehir.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Program akışı haberin ekindedir.