03.04.2019

Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmaları MBB Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Türkiye Belediyeler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği ve İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği (SKL) iş birliği çerçevesinde yürütülmekte olan “Türkiye Yerel Yönetişimde Dayanıklılık Projesi (RESLOG-Türkiye)” kapsamında düzenlenen Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmalarının ilk programı 27 Şubat 2019, Çarşamba günü MBB ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

MBB Göç Politikaları Merkezi Direktörü Burcuhan Şener ve RESLOG Türkiye Ulusal Proje Yöneticisi M. Sinan Özden’in açılış konuşmasını yaptığı programda MBB Uluslararası İşbirliği Uzmanı ve RESLOG Projesi MBB Proje Koordinatörü Merve Ağca MBB Göç Politikaları Merkezi bünyesinde yürütülen çalışmalara ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. TBB ve ÇBB ile birlikte Marmara ve Çukurova Bölgelerinden pilot belediyelerin katıldığı programda RESLOG Proje Koordinatörü Gül Tucaltan da mevcut ve yeni yaklaşımlar ile belediyelerin göç alanındaki deneyimlerinin bir dizi eğitim, söyleşi ve panel ile ele alınmasının hedeflendiği “Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmaları” hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Göç Hukuku ve Yerel Yönetimler” temasıyla gerçekleştirilen programın ilk oturumunda Avukat Utku Kılınç insan hakları hukuku bağlamında temel kavramlar ile ulusal ve uluslararası düzenlemelerden bahsederken öğleden sonraki oturumda ise göç ve mülteci hukukuna ilişkin yaklaşımlarda belediyelerin konumu ele alındı. Adana Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Osmangazi Belediyesi, Orhangazi Belediyesi, Reyhanlı Belediyesi, Sarıçam Belediyesi, Seyhan Belediyesi, Sultanbeyli Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesinin katıldığı programda belediyelerin göçmen ve mültecilerle ilgili çalışmalarında uygulamada karşılaştıkları zorluklar ve kısıtlılıklar idari yargı, Sayıştay ve diğer ilgili kurumların düzenlemeleri çerçevesinde değerlendirildi.

MBB ve ÇBB bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundu
Yerel Yönetişim ve Göç Buluşmaları Programının ertesi gününde Marmara Belediyeler Birliği ve Çukurova Belediyeler Birliği bir araya gelerek göç alanındaki çalışmalarına ilişkin bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundu. MBB Göç Politikaları Merkezi Direktörü Burcuhan Şener ve MBB Uluslararası İşbirliği Uzmanı Merve Ağca MBB Göç Politikaları Merkezinin kurumsal yapılanma süreçlerine ilişkin bilgi verdi. ÇBB Müdürü Demet Avşar, ÇBB Eğitim Koordinatörü Emel Kılıçlıoğlu, ÇBB Eğitmen Eshap Topcil ile birlikte RESLOG Türkiye Ulusal Proje Yöneticisi M. Sinan Özden, Proje Koordinatörü Gül Tucaltan, Adana Bölge Uzmanı Alim Çopuroğlu ve Marmara Bölge Uzmanı Ervin Sezgin’in de katıldığı toplantıda yerel yönetimlerin göçmen ve mültecilerle ilgili çalışmaları ve yerel yönetim birliklerinin üstlenebilecekleri roller istişare edildi.