14.07.2019

Yazma ve Nadir Eser Kütüphanelerine Dikkat Çekildi

Marmara Belediyeler Birliğinin düzenlediği Kebikeç Seminerleri'nin on ikincisi programının konusu Türkiye’de Yazma ve Nadir Eser Kütüphaneleri, 14 Mart 2019, Perşembe günü saat 16.00’da CNR Kitap Fuarı’nda gerçekleştirildi.

Milli Kütüphane'den Yazma Nadir Eserler, Pataloji ve Restorasyon Şube Müdürü Niyazi Ünver, Türkiye’de kütüphaneciliğinin önemine ve çalıştığı kurum olan Milli Kütüphane ilgili genel değerlendirmede bulundu. Ayrıca kütüphanedeki etkinliklerden ve uygulamalardan bahseden Ünver, Milli Kütüphane'nin yazma ve basma nadir eser arşivinden ayrıntılı bir şekilde bahsederek Milli Kütüphane'deki çok değerli eserlerin varlığına dikkat çekti. 

Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesinden Menderes Velioğlu ise müdürlüğünü yaptığı kütüphanenin kuruluş aşamasını ve gelişimini anlattıktan sonra yeni projelerini aktardı. Velioğlu, kütüphane arşivinde bulunun çok kıymetli ve nadir eser koleksiyonu ile ilgili bilgiler sundu ve Süleymaniye Külliyesi dâhilinde bulunan kütüphaneden yararlanmak isteyen araştırmacıların izlediği ve izlemesi gereken yollara da ayrıntılı bir şekilde değindi.

Her iki konuşmacı da yazma ve nadir eser kütüphaneciliğinin değerine ve önemine dikkat çektikten sonra dinleyicilerden gelen soruları cevapladılar. 

Kebikeç Seminerleri'nin yeni döneminde Türkiye’de Üniversite ve Araştırma Kütüphaneleri, Türkiye’de Belediye Kütüphaneleri, Türkiye’de Çocuk Kütüphaneleri, Türkiye’de Özel Konu Kütüphaneleri, Türkiye’de Okul Kütüphaneleri konuları işlenmişti.