25.10.2018

Yaşanabilir Şehirler Konuşuldu

WRI Sürdürülebilir Şehirler Türkiye bünyesinde ve Marmara Belediyeler Birliğinin de destekçileri arasında bulunduğu 6. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu, 24 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde ilgilileriyle buluştu.

Hollanda Başkonsolosu Bart van Bolhuis ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kurumsal Gelişim ve Yönetim Sistemleri Daire Başkanı Ramazan Özcan Yıldırım’ın keynote konuşmacı olarak katıldığı sempozyumda Türkiye’den ve dünyadan katılan konuşmacılar ile başarılı projelerin paylaşımı, uygulanabilir çözümlerin sunulması ve kent yöneticilerinin “herkes için yaşanabilir şehirler” yaklaşımıyla projelerini geliştirmelerine katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Dünya Gazetesi yazarlarından Didem Eryar Ünlü’nün moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Yükselen Şehirler” isimli oturumda Marmara Belediyeler Birliği Şehir Planlama Koordinatörü Ezgi Küçük, GIZ Turkey Enerji ve İklim Direktörü Alexander Haack, İl Bank Coğrafi Bilgi Sistemleri Müdürü Ali Rıza Demirel, Royal Haskoning DHV Lead Master Planning Edgar Kiviet ve Bernard van Leer Vakfı Türkiye Temsilcisi Yiğit Aksakoğlu konuşmacı olarak katıldı. Yükselen şehirlerin sürdürülebilirliği konusunda soruları cevaplayan Ezgi Küçük; yaşanabilir şehirler, tasarlama noktasında yerel yönetimlerin rolü, kentler arası ağların gücü ve yerel diplomasinin önemine vurgu yaptı.

Sempozyum “Herkes için Hareketlilik”, “Evet, Karbon Emisyonlarını Düşürebiliriz!” ve “Hayat Kurtaran Yol Güvenliği” başlıklı oturumlarla devam etti.

Sempozyum sırasında, WRI bünyesinde hazırlanan “Sürdürülebilir & Güvenli – Trafikte Sıfır Can Kaybı için Vizyon & Kılavuz” isimli rapor Marmara Belediyeler Birliği katkılarıyla takipçileri ile buluştu.

1/6