09.02.2022

UNDP ve Marmara Belediyeler Birliği Yaşam Kalitesini Artırmak ve Doğayı Korumak İçin El Ele Veriyor

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Marmara Belediyeler Birliği (MBB) 9 Şubat 2022’de Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde iş birliği protokolü imzaladı. MBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton taraflar adına imzaları attı.

İşbirliği kapsamında, birliğin 192 üye belediyesinin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na (SKA’lar) ulaşma çabalarını destekleyecek bir ortaklık kurdu. Türkiye’nin ilk kurulan ve en büyük yerel yönetim birliği olan MBB’nin üye belediyeleri GSYH’nin yüzde 45’ini üretiyor ve 25 milyonu aşkın nüfusu, diğer bir deyişle ülke nüfusunun yüzde 30’unu barındırıyor.

İlk adımda UNDP, MBB ve üye belediyelerinin SKA’ları “yerelleştirmesi”ni destekleyecek. Bu süreç, Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ni yerel planlar, politikalar ve uygulamalara dönüştürecek. Bu çaba kapsamında, ülkelerin SKA’lar konusunda kaydettikleri ilerlemeleri BM Genel Kurulu’na bildirdikleri Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme raporlarının yerel muadili olan Gönüllü Yerel Gözden Geçirme raporlarını hazırlamada belediyelere yardım da yer alacak.

“Ortaya koyacağımız örneklerin, SKA’lar için güçlü bir yerel momentum yaratacağına inanıyoruz”

İmza törenin konuşan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, “SKA’ları başarmaktan sadece ulusal hükümetlerin sorumlu olduğu sık sık dile getiriliyor” dedi. Vinton söylerine şöyle devam etti; “Ancak yerel düzeyde enerji ve katılım olmazsa Küresel Amaçları gerçekleştirme şansımız hiç yok. Bunun içindir ki, Türkiye’de işletme ve sanayinin büyük kısmına ev sahipliği yapan MBB ile ortak olmaktan kıvanç duyuyoruz. Bu kapsamda ortaya koyacağımız örneklerin, SKA’lar için güçlü bir yerel momentum yaratacağına inanıyoruz.”

“Başarı öykülerimizi paylaşmamızı kolaylaştıracak”

MBB Başkanı Tahir Büyükakın, “SKA’lar, insanların yaşam kalitesini artırmak ve gelecek nesiller için gezegenimizi korumak açısından iddialı bir çerçeve sunuyor. Marmara Bölgesi genelinde çabalarımızı yaygınlaştırdığımız süreçte, UNDP’nin ortak olarak yanımızda yer alması, üye belediyelerimizi daha da motive edecek, kentsel kalkınma zorluklarına yönelik denenmiş küresel çözümlerin tespit edilmesini ve başarı öykülerimizi paylaşmamızı kolaylaştıracak.”

Kararlaştırılan diğer iş birliği alanları, bölgede Suriyelilere ev sahipliği yapan belediyelerin desteklenmesi, Marmara Denizi’nde müsilaj gibi çevre sorunlarına çözümler tasarlanması, doğal afetleri önleme ve müdahaleye hazır bulunuşluğu artırmayı içeriyor.

UNDP ayrıca, Marmara Urban Forum (MARUF - Marmara Uluslararası Kent Forumu), sürdürülebilir kent yaşamı için iyi belediyecilik uygulamalarına verilen Altın Karınca Ödülleri gibi MBB girişimlerini de destekleyecek ve ortak ilgi alanlarında araştırma yapan üniversite öğrencilerine destek verecek.

UNDP Türkiye ve MBB daha önce, yenilikçi katılımcı tasarım ve iş birlikçi öğrenme süreci yoluyla, Gökçeada’da açık toplum merkezi oluşturma çalışmasında iş birliği yapmıştı.

Diğer İçerikler Haberler