11.04.2017

Uluslararası İşbirliği Platformu Deneyim Paylaşımı İçin Toplandı

Marmara Belediyeler Birliği’nin Uluslararası İşbirliği Platformu kapsamında üye belediyelerin dış ilişkiler birimlerine yönelik koordinasyon toplantısı İstanbul’da düzenlendi. Toplantı kapsamında İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ragıp Kutay Karaca tarafından “Çin ve Türkiye Arasında Gelişen Çok Yönlü İlişkiler ve Yerel Yönetimlere Etkisi” konulu bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.

Bölgedeki belediyelerin dış ilişkiler birimlerinin deneyim paylaşımında bulunması ve faaliyetlerin görüşülmesi amacıyla bir araya geldiği koordinasyon toplantısına İstanbul Büyükşehir, Sakarya Büyükşehir, Antalya Büyükşehir, Avcılar, Bağcılar, Gebze, Bayrampaşa, Esenler, Küçükçekmece, Lüleburgaz, Maltepe, Sarıyer, Ümraniye, Zeytinburnu belediyelerinin ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin birim yöneticileri ve temsilcileri katılım gösterdiler.

Toplantı esnasında katılımcılara Marmara Birliği’nin dış ilişkiler ve kardeş şehirler alanındaki çalışmaları hakkında bilgi verildi. Bağcılar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nihat Adıgüzel tarafından Bağcılar Belediyesi’nin kültür ve sosyal projeler alanındaki çalışmaları anlatılırken Bağcılar Belediyesi Proje Uzmanı Özcan Caymaz tarafından “Bir Proje Ekibinin Tecrübe Paylaşımı: Güçlükler, Metotlar, Yaklaşımlar” konulu sunumlar yapıldı.

Katılan belediyelerin dış ilişkiler ve kardeş belediyecilik alanındaki çalışmalarının paylaşımının yapıldığı grup çalışması bölümünde ise, üye belediye temsilcileri yerel yönetimlerin madde bağımlılığıyla mücadele çalışmaları, kardeş şehir ilişkileri, proje faaliyetleri konularında görüş ve önerilerini paylaştılar.