07.11.2019

AITP Ulaşım İdareleri Çalışma Grubu MBB Ev Sahipliğinde Toplandı

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği’nin (UITP) 43. Ulaşım İdareleri Çalışma Grubu (OAC) Toplantısı 4-5 Kasım 2019 tarihleri arasında Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ev sahipliğinde düzenlendi.

2018 yılından itibaren UITP’nin bölgesel eğitim merkezi olan MBB’nin ev sahipliğinde İstanbul’da 43. Ulaşım İdareleri Çalışma Grubu Toplantısı düzenlendi. “Yönetişim – Değişen hareket ihtiyaçlarına cevap verebilmek için kentler kurumsal seviyede nasıl organize olur?” temasıyla düzenlenen toplantının açılış konuşmalarını Montréal Metropol Ulaşım Bölgesel Yönetimi (ARTM) Yönetici Direktörü ve UITP Ulaşım İdareleri Çalışma Grubu Başkanı Daniel Bergeron ile MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan yaptı.

Toplantıya Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, İngiltere, İspanya, İsveç, Kanada, Macaristan, Portekiz ve Singapur’daki ulaşım idarelerinden üst düzey yöneticiler katıldı. OAC üyelerinin kendi şehirlerinden deneyimlerini aktardığı toplantıda ulaşım idarelerinin sürdürülebilir toplu taşımanın sağlanmasındaki yeri, yeni hareketlilik hizmetlerinin yönetimi, bedava toplu taşımanın yaygınlaşması ve bunun sonuçları gibi konular tartışıldı. Toplantının ikinci gününde İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri-Metrobüs (İETT- Metrobüs) ile İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri’ne (ISBAK) teknik gezi düzenlendi.