31.01.2018

Ufuk 2020 Bilgilendirme Semineri Yapıldı

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ve Avrupa Birliği Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen Ufuk 2020 Programı Bilgilendirme Semineri 30 Ocak 2018 Salı günü MBB Hızırbey Çelebi Salonunda gerçekleştirildi.

Bilgilendirme Seminerine, Marmara Bölgesi’ndeki 18 farklı belediyeden temsilcilerin de aralarında yer aldığı 70’in üzerinde kişi katılım sağladı. Seminerin açılış konuşmaları MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan ve Avrupa Birliği Bakanlığı Sosyal, Bölgesel ve Yenilikçi Politikalar Başkanı Kayhan Özüm tarafından yapıldı. Özüm konuşmasında, AB müktesebatının uygulanmasında yerel yönetimlerin önemli bir rolü olduğuna değinirken dijital dönüşüm döneminde akıllı şehir uygulamalarının Ufuk 2020 Programı kapsamında ulaştırmadan enerjiye pek çok alanda AB’nin önem verdiği bir husus olduğuna vurgu yaptı.

Programın ilk oturumunda “Belediyelere Yönelik Birlik Programı Fırsatları” Avrupa Birliği Bakanlığı temsilcisi Merve Aydan Yılmaz tarafından aktarılırken TUBITAK temsilcisi Damla Or Ceyhan da “Ufuk 2020 Destek ve Ödül Programları” ile ilgili bilgilendirmede bulundu. İkinci oturumda ise TÜBİTAK’tan İlknur Yılmaz ve Serhat Melik belediyelere yönelik Ufuk 2020 Enerji ve Ulaştırma alanı desteklerinden bahsetti.  Programın son oturumunda Ufuk 2020 Enerji ve Ulaştırma alanlarında iyi uygulama örnekleri, proje uygulayıcıları tarafından paylaşıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de ortağı olduğu MATCHUP projesi, SAMPAŞ İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Serdar Yümlü tarafından ele alındı. Demir Enerji kurucu ortağı Esra Demir’in Nilüfer Belediyesi’nin de ortağı olduğu REPLICATE projesiyle ilgili gerçekleştirmiş olduğu sunumun ardından program soru-cevap oturumu ile sona erdi.

Diğer İçerikler Haberler